mObywatel pozwala przechowywać w smartfonie mobilną wersję dokumentu tożsamości. Dzięki aplikacji można potwierdzić swoją tożsamość w sytuacjach, które nie mają charakteru prawnego. Nie posłużymy się mDokumentem, aby zawrzeć umowę z bankiem, ale możemy za jego pomocą potwierdzić swoją tożsamość w siłowni, bibliotece czy u sprzedawcy.
Każda osoba, która pragnie nosić ze sobą dowód osobisty w wersji mobilnej, może pobrać aplikację mObywatel i zintegrować ją z profilem zaufanym. Dzięki temu wszystkie dane z dowodu osobistego zostaną ściągnięte do aplikacji. Co prawda mobilna wersja dowodu nie jest traktowana na równi z dokumentem tożsamości – honorują ją tylko wybrane miejsca, ale i to stanowi udogodnienie dla osób, które są „mobi". Z czasem aplikacja będzie wzbogacana o kolejne rodzaje dokumentów.
Zobacz: mObywatel. Tożsamość potwierdzisz za pomocą aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji
- Chcemy rozwijać mObywatela o kolejne funkcjonalności. Obecnie użytkownicy aplikacji mogą przy jej pomocy potwierdzać tożsamość w relacjach z innymi obywatelami, a także w sytuacjach, w których prawo nie wymaga dokumentu potwierdzającego tożsamość. Chcemy, by jeszcze w tym roku w aplikacji znalazły się takie dokumenty, jak legitymacja uczniowska, studencka czy karty miejskie – mówi serwisowi Superbiz.se.pl Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji. – Ewentualne zrównanie aplikacji z dowodem osobistym tak, aby aplikacja mogła się stać zamiennikiem plastikowego dowodu np. w urzędzie zostawiamy sobie na później. Najpierw chcemy przeanalizować wnioski z pilotaży – dodaje.
Ostatnia aktualizacja mObywatela miała miejsce 28 marca. Z czasem w aplikacji będzie można przechowywać prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy potwierdzenie ubezpieczenia OC. - Dzięki nowej e-usłudze można będzie, zamiast okazywania dokumentów w postaci papierowej czy plastikowej (np. dowód osobisty lub prawo jazdy), wyświetlić je na urządzeniu dostępowym uprawnionego podmiotu z Systemu Rejestrów Państwowych, systemu CEPiK lub innych wiarygodnych baz i systemów. Potwierdzenie tożsamości lub uprawnień będzie możliwe wyłącznie po autoryzacji tych transakcji przez obywatela — wykorzystane zostaną mechanizmy zabezpieczające, takie jak na przykład hasła jednorazowe wysyłane sms-em na numer telefonu komórkowego obywatela – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Polecamy: Mobilny dowód osobisty coraz bliżej. Minister cyfryzacji zapowiada cyfrowe dokumenty
Jak podkreśla Karol Manys, aplikacja mObywatel znajduje zastosowanie w relacjach „obywatel – obywatel". Za jej pomocą można potwierdzić swoją tożsamość w razie stłuczki, podczas zapisu do biblioteki czy w trakcie wejścia na siłownię. mTożsamością posłużymy się nawet w sklepie, kupując towar dostępny dla osób, które skończyły 18. rok życia. Karol Manys zaznacza, że jeżeli sprzedawca ma wątpliwości, czy okazane dane są prawdziwe, może je potwierdzić w innej aplikacji – mWeryfikatorze.
mTożsamość nie znajduje jednak racji bytu w sytuacjach o charakterze prawnym. Nie uwierzytelnimy z nią tożsamości w przypadku podpisywania umowy najmu czy pożyczki bankowej. Wówczas należy okazać tradycyjny dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport.
Co zrobić, żeby używać mTożsamości?
Aby posługiwać się mTożsamością, trzeba posiadać profil zaufany. O tym, jak go założyć, pisaliśmy tutaj. (Klienci wybranych banków mogą aktywować profil zaufany za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Istnieje również możliwość rejestracji online pod adresem pz.gov.pl/dt/index. Po jej dokonaniu należy potwierdzić swoją tożsamość w jednym z punktów potwierdzających, których lista znajduje się na stronie pz.gov.pl.
Po założeniu Profilu Zaufanego należy pobrać aplikację mObywatel, która działa na urządzeniach z system Android lub iOS. Następnie trzeba ustalić hasło. W dalszej kolejności można aktywować aplikację przez Profil Zaufany.
1. Utwórz Profil Zaufany online
2. Pobierz aplikację mObywatel na swój smartfon
3. Ustal hasło
4. Aktywuj aplikację – zaloguj się Profilem Zaufanym
5. Korzystaj z mTożsamości w kontaktach prywatnych
Przygotowana na zamówienie Ministerstwa Cyfryzacji aplikacja mObywatel powstała w ramach pilotażowego projektu mDokumenty w Administracji Publicznej. Realizację pierwszej fazy projektu zaplanowano na lata 2017-2018. Na dzień 30 marca aplikacja uzyskała ocenę 3,0 w Sklepie Google. Użytkownicy narzekają na to, że nie ma możliwości logowania odciskiem palca, a przede wszystkim – przechowywania w aplikacji dokumentów.
- Bez dowodu osobistego i prawa jazdy ta aplikacja nadaje się tylko do odinstalowania, co właśnie zrobiłem – pisze jeden z internautów. - Jak w końcu pojawią się w aplikacji dokumenty, dodany będzie dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia (samochodowe i NFZ) oraz dodana będzie opcja logowania odciskiem palca lub innym czytnikiem biometrycznym, to będzie naprawdę pierwsza polska rządowa aplikacja warta uwagi. Jest potencjał – podsumowuje inny właściciel urządzenia z Androidem.
W App Storze aplikacja uzyskała ocenę 1,8 na 5 maksymalnych dostępnych gwiazdek. - Jestem wielkim entuzjastą projektu, ale niestety obecna wersja aplikacji na iOS jest mocno niedopracowana i sprawia wrażenie napisanej „na kolanie" – komentuje jeden z użytkowników.
Źródło: mobywatel.gov.pl, pz.gov.pl, play.google.com, itunes.apple.com, gov.pl/cyfryzacja/mdokumenty