Mobilny dowód osobisty ma być rozwiązaniem ułatwiającym Polakom korzystanie z dokumentów, co jak mówi sama minister, ma sprawić, że „przestaną nosić wypchane dokumentami portfele". Rozwiązanie ma być dostępne za pomocą telefonu, a sam dokument zawierający dane użytkownika – obywatela mają znajdować się w elektronicznych rejestrach. Projekt natomiast jest cały czas w trakcie pilotażu w czterech różnych miejscowościach, dzięki czemu ich mieszkańcy mogą już korzystać z e-usługi jako pierwsi.
Zobacz także: Koniec alkoholu pod chmurką. Rząd zakaże picia wszędzie!
Jak powiedziała minister, chce by "m-Dokumenty służyły obywatelom tak, by mieli wszystko w jednym miejscu, którego pilnują, czyli w swoim telefonie".
Anna Streżyńska zapowiedziała także kolejny pilotaż dokumentów używanych „w stosunkach prywatnych", który będzie polegał na uruchomieniu aplikacji autoryzowanej przez państwo, której będzie można używać np. w przypadku stłuczki, kiedy pokazanie dowodu osobistego wymagane jest przez drugiego uczestnika kolizji czy sprzedawca wymaga okazania dowodu osobistego podczas zakupu alkoholu w sklepie.
Rozwiązanie mobilnych dokumentów ma nie obejmować jedynie dowodu osobistego, a być pakietem wprowadzającym stopniowo: mobilną kartę miejską, kartę studenta, legitymację uczniowską, kartę emeryta i rencisty, kartę dużej rodziny, kartę osoby niepełnosprawnej. W planach minister są kolejne mobilne usługi. Do końca roku zapowiedziała uruchomienie 8-10 usług, a w następnym roku - kolejnych.
Sprawdź również: 50 uproszczeń dla firm Morawieckiego. Przedsiębiorcy zaoszczędzą fortunę
Wspomniała również o portalu gov.pl, na którym mają być dostępne takie usługi, jak przykładowo elektroniczny wniosek o zameldowanie na pobyt stały i czasowy, zaświadczenie o zameldowaniu czy rejestracja narodzin dziecka.
Polecamy: Bierzesz kredyt na mieszkanie? Uważaj na oprocentowanie. Tam czają się pułapki
Warto przeczytać: Koniec lotniska na Okęciu. Nie uwierzysz, co powstanie w jego miejsce
Źródło: polskieradio.pl