Substancja: Gamma-butyrolakton (GBL)
Efekty działania: działanie uspokajające, rozluźniające, przeciwlękowe; w małych dawkach wywołuje stany euforyczne
Skutki niepożądane i zagrożenia: podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, zawroty głowy, podczas tak zwanych "zjazdów": drżenie rąk, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, brak apetytu, bezsenność, apatia, rozdrażnienie, wahania nastroju (napady agresji na zmianę z apatią), silne pragnienie zażycia kolejnej dawki substancji, w skrajnych przypadkach: stany lękowe, psychozy, śpiączka
UWAGA - Odnotowano przypadku śmierci po zmieszaniu GBL z alkoholem!
Przeczytaj koniecznie: Encyklopedia dopalaczy: Mefedron - co to jest, jak działa
Sposób zażycia: Doustnie (występuje najczęściej w postaci oleistej cieczy, podawany jak krople żołądkowe lub rozcieńczany w zwykłej wodzie)
Pełna nazwa: Dihydrofuran-2(3H)-on
Wzór sumaryczny: C4H6O2
Inne nazwy: giebel, giebla, gieblowanie (o samym zażywaniu GBL)
Historia substancji: W chemii GBL jest stosowany jako rozpuszczalnik, między innymi do wywabiania plam. Handlarze dopalaczami tak opisują gamma-butyrolakton: "Nie do spożycia przez ludzi. Usuwa atrament oraz grafitti". W rolnictwie GBL stosowano niegdyś jako środek do odrobaczania bydła. Jest substancją o nieprzyjemnym zapachu, przyrównanym do smrodu palonego plastiku. Chemicznie podobny do kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB), który określany jest jako "pigułka gwałtu".
W Wielkiej Brytanii odnotowano przypadek śmierci po zażyciu GBL. Rodzice Hester Stewart, zmarłej po zażyciu GBL 21-latki, rozpoczęli udaną kampanię na rzecz delegalizacji tego środka.
Dopalacz ten może wywoływać uzależnienie fizyczne i psychiczne, gdy zażywany jest regularnie, przez długi czas i w dużych dawkach.
Gamma-butyrolakton w wielu krajach jest nielegalny lub znajduje się pod kontrolą. Nielegalny m.in. w Wielkiej Brytanii, pod kontrolą w Szwecji, Kanadzie czy Australii (przy czym za wwóz GBL do tego kraju w dużych ilościach grozi nawet dożywocie).
Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: Metylon - co to jest, jak działa