Gamma-butyrolakton - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

2010-10-05 17:25

Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają substancje zwane dopalaczami? Oto opis gamma-butyrolaktonu.

Substancja: Gamma-butyrolakton (GBL)

Efekty działania:
działanie uspokajające, rozluźniające, przeciwlękowe; w małych dawkach wywołuje stany euforyczne

Skutki niepożądane i zagrożenia: podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, zawroty głowy, podczas tak zwanych "zjazdów": drżenie rąk, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, brak apetytu, bezsenność, apatia, rozdrażnienie, wahania nastroju (napady agresji na zmianę z apatią), silne pragnienie zażycia kolejnej dawki substancji, w skrajnych przypadkach: stany lękowe, psychozy, śpiączka

UWAGA - Odnotowano przypadku śmierci po zmieszaniu GBL z alkoholem!

Przeczytaj koniecznie: Encyklopedia dopalaczy: Mefedron - co to jest, jak działa


Sposób zażycia: Doustnie (występuje najczęściej w postaci oleistej cieczy, podawany jak krople żołądkowe lub rozcieńczany w zwykłej wodzie)

Pełna nazwa: Dihydrofuran-2(3H)-on

Wzór sumaryczny: C4H6O2

Inne nazwy: giebel, giebla, gieblowanie (o samym zażywaniu GBL)

Historia substancji:
W chemii GBL jest stosowany jako rozpuszczalnik, między innymi do wywabiania plam. Handlarze dopalaczami tak opisują gamma-butyrolakton: "Nie do spożycia przez ludzi. Usuwa atrament oraz grafitti". W rolnictwie GBL stosowano niegdyś jako środek do odrobaczania bydła. Jest substancją o nieprzyjemnym zapachu, przyrównanym do smrodu palonego plastiku. Chemicznie podobny do kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB), który określany jest jako "pigułka gwałtu".

W Wielkiej Brytanii odnotowano przypadek śmierci po zażyciu GBL. Rodzice Hester Stewart, zmarłej po zażyciu GBL 21-latki, rozpoczęli udaną kampanię na rzecz delegalizacji tego środka.

Dopalacz ten może wywoływać uzależnienie fizyczne i psychiczne, gdy zażywany jest regularnie, przez długi czas i w dużych dawkach.

Gamma-butyrolakton w wielu krajach jest nielegalny lub znajduje się pod kontrolą. Nielegalny m.in. w Wielkiej Brytanii, pod kontrolą w Szwecji, Kanadzie czy Australii (przy czym za wwóz GBL do tego kraju w dużych ilościach grozi nawet dożywocie).

Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: Metylon - co to jest, jak działa

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze