Substancja: BZP, TFMPP, mCPP, pFPP (pochodne piperazyny)
Efekty działania: Działanie podobne do stanów po zażyciu narkotyków ecstasy i amfetaminy: psychodeliczne i euforyczne, pobudzenie ruchowe, uczucie mrowienia, błogostan; niekiedy koniecznie jest połączenie dwóch pochodnych piperazyny (np. TFMPP działa euforycznie dopiero w połączeniu z BZP)
Skutki niepożądane i zagrożenia: podwyższenie ciśnienia, przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie źrenic, silne bóle głowy, bezsenność, niepokój, skurcze mięśni, nudności, wymioty, problemy z trzymaniem moczu, psychoza, zapaść, upośledzenie funkcji nerek. W skrajnych przypadkach - szczególnie po jednoczesnym zażyciu z ecstasy i alkoholem - śmierć. Odnotowano na świecie dwa przypadki zgonów, do których z całą pewnością przyczyniło się zażycie BZP.
W jakiej postaci jest sprzedawany? Kapsułki, tabletki, biały proszek
Sposób zażycia: Najczęściej doustnie, donosowo, rzadziej dożylnie
Pełne nazwy: N-benzylopiperazyna, 3-trifluorometylofenylopiperazyna, 1-(3-chlorofenylo)piperazyna, para-fluorofenylopiperazyna
Nazwy potoczne: piperazynka, pipka
Historia substancji: Jak w przypadku wielu dopalaczy, skutki działania pochodnych piperazyny wciąż nie są dokładnie zbadane. Przypadkom śmierci po ich zażyciu mogły zostać przypisane inne przyczyny.
W wielu krajach obrót pochodnymi piperazyny jest zabroniony lub ściśle kontrolowany, między innymi w niektórych stanach USA, w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Danii, Szwecji, Rumunii.
W Polsce na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nielegalna jest BZP (benzylopiperazyna). Dopuszczone do obrotu są jednak inne pochodne piperazyny.
Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: Mefedron - co to jest, jak działa