Przede wszystkim powinniśmy zwrócić naszą uwagę na wielkość wyświetlacza. Im większą ma on przekątną, tym wygodniej będzie się nam korzystało z takiego urządzenia. Dobrym wyborem jest ekran o wielkości 3,5 cala lub niewiele mniejszej. Zazwyczaj takie właśnie wyświetlacze montowane są w urządzeniach do nawigacji i palmtopach. Przekątna 2,8 cala oferuje już dość mały komfort użytkowania. Pamiętajmy, że z nawigacji głównie będziemy korzystać podczas podróży - czy to samochodem, czy to w trakcie pieszej wędrówki po mieście lub górach. Dlatego ważne jest to, abyśmy jednym rzutem oka mogli zorientować się co do wskazań przesyłanych nam przez nawigację. Jeżeli kierujemy samochodem, musi wystarczyć nam chwilka, podczas której oderwiemy wzrok od drogi i zwrócimy go na wyświetlacz GPS. Tak więc im większy i bardziej czytelny ekran, tym lepiej i wygodniej będzie się nam z takiego urządzenia korzystało.
Czas pracy
Inna ważna kwestia to czas pracy na bateriach. Nawigacja powinna być z zasady urządzeniem samowystarczalnym i takim w istocie jest. Jednak odbieranie sygnału satelitarnego, bezustanne przeliczanie współrzędnych geograficznych i aktualizowanie pozycji jest dość energochłonne, tak więc nie spodziewajmy się pracy dłuższej niż kilka godzin. Jeżeli podróżujemy samochodem, jesteśmy w o tyle w dobrej sytuacji, że możemy podłączyć urządzenie do gniazda zapalniczki przez specjalną, przystosowaną do tego ładowarkę. Upewnijmy się więc, że producent dołączył ją do zestawu.
Uchwyt
Przydatnym gadżetem jest uchwyt, który możemy przymocować do kokpitu lub przedniej szyby samochodu i zamieścić w nim nawigację. Jest ona wtedy na podobnym poziomie co prędkościomierz czy inne wskaźniki w samochodzie, czyli blisko naszej linii wzroku. Dzięki temu możemy skupić się na prowadzeniu samochodu i nie musimy odrywać oczu od trasy, dzięki czemu unikamy niebezpiecznych sytuacji.
Mapy
Nie mniej ważne są zainstalowane w urządzeniu mapy. Jeżeli dysponujemy palmtopem, nie musimy się martwić o to, jaką mapą dysponuje PDA, ponieważ to my musimy zakupić odpowiednią, a następnie ją zainstalować. Obecnie na rynku możemy znaleźć takie programy, jak: AutoMapa, MapaMap, Navigo, MioMap czy TomTom.
Jeżeli nosimy się z zamiarem kupna niezależnego urządzenia do nawigacji (PNA), to musimy zdać się na to, co zainstalował już producent w swoim urządzeniu. Jeżeli nam to nie odpowiada, nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za produktem jakiejś konkurencyjnej firmy. Pamiętajmy, że mapa to bardzo istotny element całego urządzenia. Jeżeli dokonamy złego wyboru, nasza nawigacja może być zupełnie bezużyteczna, tak więc sprawdźmy przed dokonaniem zakupu, czy interesująca nas mapa pokrywa teren, po którym będziemy się najczęściej poruszać i najbardziej intensywnie korzystać z nawigacji.
To warto wiedzieć ABC GPS
W ostatnim czasie nawigacja GPS znajduje coraz szersze grono nabywców. Nic w tym dziwnego. Jest to bardzo pożyteczne i ułatwiające podróżowanie urządzenie. Nawigacja GPS służy do tego, aby nie zgubić się, będąc w nieznanej nam okolicy, tylko szybko i bez problemów trafić do celu. Po prostu wpisujemy żądany adres, a nawigacja wskazuje drogę, po której mamy się poruszać, aby nie zabłądzić.
Najbardziej popularne obecnie rozwiązania to niezależne urządzenie do nawigacji (PNA) lub palmtop (PDA) z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem. W tym pierwszym przypadku nic nie musimy instalować ani nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów. Producent wszystko dostarcza w zestawie.
Jeżeli chodzi o PDA, nie jesteśmy już w tak komfortowej sytuacji, ponieważ urządzenie to służy do wielu zadań, a jednym z nich może być właśnie nawigacja GPS. Niektórzy producenci montują w urządzeniu specjalną antenę do odbioru sygnału z satelity, w innych modelach natomiast sami musimy dokupić odpowiedni moduł. Tak więc przystosowanie palmtopa do funkcji nawigacyjnej jest nieco trudniejsze niż w przypadku PNA. PNA jest konstruowane z myślą o jednym, konkretnym zastosowaniu, podczas gdy palmtop to w istocie mały komputer, który może mieć bardzo wiele zastosowań.