Knights Corner - 50-rdzeniowy procesor Intela na bazie Larrabee

2010-06-01 15:12

Intel wyprodukował 50-rdzeniowy procesor o roboczej nazwie Knights Corner. Układ wyprodukowano na bazie porzuconego projektu Larrabee w technologii 22 nanometrów. Procesor wykorzystuje architekturę Many Integrated Cores (MIC) i na pewno nie pojawi się w sprzedaży w tym roku. Nie jest również znana jego - nawet szacunkowa - cena.

Układ Knights Corner wytworzono w 22-nanometrowym procesie technologicznym, przy zastosowaniu architektury Many Integrated Cores (MIC), opartej na x86. Umożliwia ona współpracę wielu niewielkim procesorom, umieszczonym na jednym krzemie, nad wieloma, równoległymi zadaniami. Według Intela, w przyszłości technologia ta pozwoli na umieszczenie na jednym chipie więcej niż 50 rdzeni.

Konstrukcja nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana, ale ma bazować na technologiach zaczerpniętych z prezentowanego wcześniej 48-rdzeniowego procesora do przetwarzania w chmurze, oraz porzuconego już projektu graficznego Larrabee.

Chociaż kalifornijski gigant mikroprocesorów nie podał jeszcze daty premiery nowego procesora, ale już rozpoczął proces dostarczania programistom wczesnych zestawów narzędzi, a szerszy dostęp do nich zapewni w drugiej połowie 2010 roku.

Architektura procesorów Knights Corner nie jest przypisana do konkretnej platformy i może być wykorzystana na platformach, zoptymalizowanych pod wielordzeniowe układy, jak na przykład Mac OS X Snow Leopard.

API w systemie Apple'a, Grand Central Dispatch, jest zaprojektowane w ten sposób, aby aplikacje mogły wykorzystać tak dużo rdzeni, jak tylko potrzebują, w odróżnieniu chociażby od platformy Windows.

Polecamy również na Chip.pl: Chrome trzecią najpopularniejszą przeglądarką na świecie

Najnowsze