Komórka pozwala na namierzenie właściciela z dokładnością do 93 procent

2010-02-25 19:43

Amerykańscy naukowcy wykryli, że noszony przez człowieka telefon komórkowy doskonale nadaje się do namierzenia jego pozycji i zamiarów dotyczących przemieszczania się. Komórka pozwalała na określenie ludzkich planów z dokładnością do 93 procent!

Naukowcy zbadali dane dotyczące lokalizacji telefonów komórkowych zbierane przez operatorów GSM. Okazało się, że ludzie są bardzo przewidywalni, jeśli chodzi o przemieszczanie się w obrębie miasta i kraju. W aż 93 procent wypadków badaczom udawało się przewidzieć, gdzie właściciel telefonu pójdzie lub pojedzie za godzinę, wieczorem, w weekend.

Patrz też: Szkoła szpiegowała ucznia przez kamerkę w laptopie

W większości wypadków człowiek poruszał się w obrębie okręgu promieniu niecałych 10 kilometrów. Zdarzali się jednak właściciele komórek, którzy regularnie przemierzali setki kilometrów. Najbardziej nieprzewidywalnie ludzie przemieszczali się podczas pory obiadowej i w momencie, gdy zmierzali z- lub do pracy.

Wyniki badań nie są dla nas zbyt przyjemne, ale mogą być wykorzystane z korzyścią dla cywilizacji. Dzięki nim możliwe będzie projektowanie lepszych miast czy zarządzanie środkami komunikacji.

Najnowsze