Komórki szkodliwe dla dzieci?

2009-03-17 18:52

Rodzice lubią kupować swoim pociechom elektroniczne gadżety. Naukowcy ustalili jednak, że telefony komórkowe mogą wywoływać poważne zaburzenia.

Duńscy naukowcy przeprowadzili badania na 13 tysiącach matek, których dzieci właśnie skończyły siódmy rok życia. Kobiety otrzymały do wypełnienia duże ankiety. W środku, obok podstawowych danych demograficznych, naukowcy zapytali o użytkowanie telefonów komórkowych podczas ciąży (a także po niej). Inny punkt ankiety dotyczył też tego, czy dziecko użytkuje własną komórkę, oraz jak długo.

Okazało się, że w grupie, gdzie zarówno matki jak i dzieci korzystają z telefonów komórkowych, wykryto u najmłodszych dużo zaburzeń osobowości. Regularnie pojawiały się problemy emocjonalne, nadaktywność i trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Liczby w statystykach nadal były znaczące, kiedy wzięto pod uwagę takie rzeczy jak palenie papierosów przez matki i sprawy związane z sytuacją rodzinną i materialną.

Naukowcy są więc przekonani, że mają w ręku dowody na szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na dzieci. Problem w tym, że nie są w stanie ustalić, dlaczego tak się dzieje. Nie ma bowiem żadnych dowodów, że promieniowanie wytwarzane przez sieć komórkową ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Być może więc chodzi o coś zupełnie innego?

- Innym możliwym wytłumaczeniem dla zaobserwowanego związku może być to, że kobiety, które często korzystają z telefonów, poświęcają mało uwagi swoim dzieciom - powiedzieli naukowcy. Ustalono więc, że dzieje się "coś" złego... ale dlaczego i jak się to dzieje, na to na razie odpowiedzi nie ma.

Najnowsze