zakupy w sieci/internecie/e-commerce

i

Autor: materiały prasowe zakupy w sieci/internecie/e-commerce

Koniec bankomatów w Polsce i wielki wygrany w czasie pandemii koronawirusa. Tak wyglądał 2020

2021-01-23 5:41

Kończący się rok, który w znacznym stopniu upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, wyróżnił się pod względem dynamicznie rozwijających się technologii. Niemal we wszystkich sektorach głośno było o przyspieszonej digitalizacji. Firmy ochoczo chwaliły się nowymi rozwiązaniami i wdrożeniami mającymi ułatwiać codzienne funkcjonowanie To zjawisko nie ominęło instytucji finansowych, które jeszcze szybciej niż dotąd musiały zautomatyzować procesy aby dostosować się do nowych warunków. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo klientom, banki konsekwentnie przekierowywały ich do kanałów zdalnych, a sieci handlowe, zachęcały do płatności bezgotówkowych. Stawiane na początku roku pytanie o to, czy koronawirus jest w stanie zachęcić nieprzekonanych do bankowości cyfrowej, bez wątpienia znajduje dziś twierdzącą odpowiedź. Trendu związanego z rozwojem tego kanału i wzrostu popularności płatności bezgotówkowych prawdopodobnie, nie da się już zatrzymać - analizuje Michał Ignaczewski, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku.

E-commerce największym wygranym pandemii

Ostatnie trudne miesiące, które Polacy częściowo spędzili w zamknięciu, zdecydowanie wpłynęły na ich aktywność zakupową. Aby oderwać się od monotonnej codzienności rozgrywającej się w domowej przestrzeni, chętniej korzystaliśmy z możliwości oferowanych przez e-sklepy. Z danych udostępnionych przez Kantor Walutowy Alior Banku wynika, że szczególną popularnością w listopadzie cieszyły się internetowe platformy handlowe, na których można zakupić różnego rodzaju asortyment – m.in. odzież, akcesoria czy kosmetyki. W odniesieniu do wyników z września, kiedy to nie obowiązywały restrykcje i Polacy częściej odwiedzali centra handlowe, w przedostatnim miesiącu roku użytkownicy karty wielowalutowej zrealizowali w tego typu serwisach średnio o 50 proc. więcej transakcji.

Takie wyniki mogą być też efektem przypadającej na drugą połowę listopada gorączki zakupowej związanej z Black Friday i Cyber Monday. Dla branży e-commerce to jeden z najintensywniejszych okresów w roku. Wówczas ludzie zaczynają kupować już pierwsze świąteczne prezenty. Potwierdzają to zresztą dane z najnowszego badania Związku Banków Polskich (ZBP), według których blisko jedna piąta ankietowanych, większość upominków zakupiła właśnie w tym czasie, korzystając z promocji tzw. czarnego tygodnia.

Amazon Prime Video w Polsce przez pół roku za damo! Jak skorzystać z platformy bezpłatnie?

Kolejki ustawiają się do rejestracji do szczepień

Zmierzch bankomatów?

Klienci coraz chętniej korzystają także z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez banki. Bankowość cyfrowa to aktualnie najlepsze narzędzie do zarządzania finansami osobistymi. Użytkownicy doceniają przede wszystkim to, że w każdym momencie mogą skontrolować swoje wydatki, zlecić przelew lub opłacić zakupy online. Nie ma konieczności odwiedzania oddziału, a wszystkie te czynności są dla nich proste i intuicyjne. Ten czynnik, a także chęć uniknięcia transmisji wirusa powoduje, że Polacy coraz rzadziej sięgają po gotówkę. Według danych transakcyjnych Kantoru Walutowego Alior Banku w listopadzie br., czyli w kulminacyjnym momencie drugiej fali pandemii, w stosunku do września tego roku obserwowano 22 proc. spadek wypłat z bankomatów przy użyciu karty przypisanej do kantoru. Warto zaznaczyć, że już w podsumowaniu II kwartału 2020 r. Narodowy Bank Polski sygnalizował, że Polacy mniej ochoczo korzystają z tych urządzeń. We wspomnianym okresie zrealizowano 112 milionów wypłat z bankomatów i jest to jeden z niższych wyników w historii.

Dobrze z kolei mają się terminale płatnicze. Zgodnie z danymi NBP na koniec czerwca w obiegu było blisko milion urządzeń, a to oznacza wzrost o ok. 120 tys. automatów w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Mogłoby się wydawać, że podwyższony pod koniec marca limit transakcji zbliżeniowej bez użycia PIN-u do kwoty 100 zł skłoni klientów do korzystania z tej formy rozliczeń za produkty i usługi. Sieci sklepów spożywczych, podobnie jak instytucje finansowe, od początku pandemii zachęcały swoich klientów do płacenia za pomocą bezgotówkowych metod. Dyskonty coraz częściej chwalą się rosnącą nawet o kilkanaście procent liczbą transakcji bezgotówkowych realizowanych w ich sklepach. Niestety wprowadzone w ostatnim czasie obostrzenia spowodowały, że duże i chętnie wybierane przez klientów sklepy spożywcze notowały zmniejszoną liczbę transakcji kartami Kantoru Walutowego Alior Banku. Analiza danych pokazuje, że po zestawieniu wyników z listopada do września br. można mówić o spadku rzędu 6 proc. Jeszcze niższy we wskazanym okresie wynik uzyskały małe punkty spożywcze, piekarnie i sklepy z różnościami – odpowiednio -22 proc., -31 proc. i -33 proc.

Reasumując, mniejsza liczba transakcji w sklepach spożywczych i dyskontach pozwala sądzić, że klienci, chcąc ograniczyć wyjście z domów, rzadziej dokonują zakupów w dyskontach, ale kupują towar hurtowo. Z kolei w przypadku zakupu artykułów niekoniecznie pierwszej potrzeby, zdecydowanie wybierają zakupy online i tam też pozostawiają swoje wydatki, co przekłada się na bardzo dobre wyniki e-commerce.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze