XIAOMI

i

Autor: Łukasz Trybulski/Super Biznes/Super Express XIAOMI

Nowe technologie

Lei Jun przedstawia technologię Xiaomi Pilot dla aut autonomicznych

2022-08-17 5:58

Xiaomi podało bieżący status projektu Xiaomi Pilot w swoim komunikacie dotyczącym zaawansowania badań i rozwoju oraz stanie zatrudnienia przy projekcie. To pierwsza taka informacja od czasu ogłoszenia przez firmę wejścia w segment inteligentnych pojazdów elektrycznych ponad rok temu, w marcu 2021 roku.

Xiaomi planuje przeznaczyć 3,3 mld yuanów chińskich na pierwszy etap badawczy oraz na rozwój technologii autonomicznych pojazdów. Firma powołała pokaźny zespół, składający się z ponad 500 światowej klasy specjalistów. Seria cennych przejęć i inwestycji strategicznych w inne firmy, pozwala Xiaomi na stabilną rozbudowę swoich średnio- i długoterminowych możliwości produkcyjnych w dziedzinie autonomicznych pojazdów. Xiaomi pokazało również na żywo transmisję z testów drogowych autonomicznego samochodu,  przedstawiającą zaawansowane algorytmy i zdolność do obsługi obszernej listy scenariuszy sytuacji drogowych.

- Technologia autonomicznych pojazdów Xiaomi przyjmuje podejście samodzielnego opracowania od zera całego oprogramowania. Postępy w projekcie przekroczyły już oczekiwania – powiedział Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi Group.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Pierwsza faza obejmuje inwestycje rzędu 3,3 mld RMB, rekrutację talentów i wdrożenie na szeroką skalę. Od momentu ogłoszenia swojego wejścia w branżę aut elektrycznych, Xiaomi jest zaangażowane w aspekt autonomicznego prowadzenia. Przełom w rozwoju został osiągnięty dzięki przeznaczeniu znacznych środków na badania i rozwój, selektywnemu zatrudnianiu najlepszych talentów w branży oraz inwestycjom w inne przedsiębiorstwa.

Jak podał Lei Jun, Xiaomi planuje zainwestować 3,3 mld RMB w pierwszą fazę badań i rozwoju technologii dla autonomicznych pojazdów, a wielkość powołanego zespołu przekracza już obecnie 500 osób. Do końca roku grupa ta ma liczyć ponad 600 członków.

Xiaomi w całości nabyło niezależny startup Shendong Technology, aby zwiększyć swoją wiedzę w zakresie autonomicznej jazdy i pozyskać pulę nowych talentów. Ponadto, Xiaomi jest również zaangażowane w budowanie swoich średnio- i długoterminowych strategicznych możliwości przemysłowych, poprzez zainwestowanie 2 miliardów RMB w ponad dziesięć przedsiębiorstw z branży autonomicznych pojazdów. Inwestycje te obejmują różne kategorie komponentów takich jak czujniki, siłowniki, kontrolery i inne. Samodzielne opracowany algorytm przyniesie firmie pozycję lidera rynku aut elektrycznych w 2024 r.

Xiaomi przyjęło podejście samodzielnego opracowania od zera pełnego oprogramowania dla autonomicznych pojazdów elektrycznych, które obejmuje wszystkie podstawowe obszary, takie jak rozwój i programowanie sprzętu, rozpoznawanie i analiza otoczenia, a także skupia się na własnych rozwiązaniach. Takie podejście umożliwia szybkie dopasowanie algorytmów autonomicznej jazdy w oparciu o potrzeby użytkownika. W demonstracyjnym wideo pojazd testowy Xiaomi pokazał precyzyjne i bezpieczne prowadzenie w wielu scenariuszach drogowych, m.in. podczas zawracania, w jeździe po rondzie czy podczas jazdy po pochyłości.

Sonda
Którą markę technologiczną lubisz najbardziej?

Zespół specjalistów Xiaomi od autonomicznej jazdy skupia się m.in. na kwestii parkowania i przedstawił innowacyjne rozwiązanie, które obejmuje np. scenariusze takie jak rezerwacja miejsc postojowych czy automatyczne zajmowanie dostępnego wolnego miejsca.  W przyszłości udostępnione mają być inne usługi parkingowe, a w celu zapewnienia zgodności z odpowiednimi przepisami i regulacjami w różnych krajach, dodana zostanie też mieszanka AI i funkcji zorientowanych na usługi.

Lei Jun wspomniał również, że Xiaomi planuje stworzyć flotę 140 pojazdów testowych w pierwszej fazie rozwoju technologii autonomicznej jazdy. Będą one niezależnie testowane na terenie całych  Chin, a ich celem jest zdobycie pozycji lidera w branży autonomicznych pojazdów elektrycznych w 2024 roku.

Oprócz wykorzystania wewnętrznych zasobów, zespół Xiaomi Auto otrzymuje również silne wsparcie od wielu innych zespołów w ramach firmy, takich jak Xiaomi AI Lab, zespół XiaoAi AI Assistant i zespół Smartphone Camera, aby wspólnie stworzyć przełomowe rozwiązania autonomicznych pojazdów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze