Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Oszczędzanie

Lokata tylko dla seniorów? Są lepsze sposoby na ulokowanie oszczędności

2022-10-14 15:42

Na ryzykowne inwestycje mogą sobie pozwolić ludzie młodzi. Tuż przed emeryturą lub na emeryturze należy zadbać przede wszystkim o ochronę zgromadzonych oszczędności. Dziś jest to bardzo trudne. W ofercie żadnego banku nie ma produktów, które pozwoliłyby całkiem wygrać z wysoką inflacją, ale warto zadbać o to, by przynajmniej ograniczyć straty. Z dziesiątek dostępnych na rynku lokat i rachunków oszczędnościowych wybraliśmy kilka, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Tekst dostarczył Finansowyopiekun.pl

Na początek najbardziej oryginalny pomysł, a więc depozyt w PKO BP przeznaczony wyłącznie dla osób, które ukończyły 60. rok życia. To dwuletnia Lokata 60+ z oprocentowaniem 6% w skali roku. Jedna osoba może założyć tylko jeden taki depozyt, a maksymalna wpłata to 50 tys. zł. Wymagane jest posiadanie lub otwarcie konta osobistego w PKO BP.

>>> Lokata w banku dla osób powyżej 60 r.ż.? Sprawdź >>>

Nie ma jednak żadnego powodu, by seniorzy ograniczali się do specjalnych produktów, kierowanych do tej grupy wiekowej. W bankach można znaleźć wiele lokat i kont oszczędnościowych, które zapewniają nawet wyższe oprocentowanie, a skorzystać może z nich każdy albo prawie każdy.

To zastrzeżenie jest ważne w przypadku lokaty mobilnej w Credit Agricole. Zakłada się ją na 270 dni, a bank płaci za powierzone pieniądze rekordowe 8% w skali roku. To jednak propozycja wyłącznie dla nowych klientów banku, a depozyt można założyć tylko w ciągu 14 dni od otwarcia konta osobistego i tylko w aplikacji mobilnej. Maksymalna kwota tej lokaty to 75 tys. zł.

Na rocznej lokacie na nowe środki w mBanku można zarobić 7,3% lub 7,5%, w zależności od typu posiadanego konta osobistego. Oprocentowanie bliźniaczej lokaty na 6 miesięcy to 7,1% lub 7,3% w skali, a trzymiesięcznej – 7,0% lub 7,1% w skali roku. Niezależnie od terminu deponowania środków konieczne jest posiadanie lub założenie ROR w mBanku. Górna granica wpłat to 500 tys. zł.

>>> Kliknij i załóż konto i oszczędzaj na 7,5% z mBankiem >>>

Nieznacznie mniej płaci za depozyty Santander Consumer Bank, za to lokatę w tym banku można założyć bez konieczności kupowania dodatkowych produktów. Środki wpłacone na roczną Lokatę Online Nowe Środki wypracują 7%, stawka dla lokat półrocznych to 6,75% w skali roku, a dla kwartalnych – 6% w skali roku. Maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 400 tys. zł.

>>> Kliknij i załóż lokatę! Aż 7% w skali roku >>>

Ciekawą alternatywą dla lokaty może być konto oszczędnościowe. Jakie są jego przewagi nad klasycznym depozytem terminowym? Przede wszystkim możliwość swobodnego dopłacania środków na rachunek, a pod pewnymi warunkami – także ich podejmowania. Wybierając taki produkt trzeba jednak pamiętać, że korzystne stawki oprocentowania takich rachunków obowiązują tylko w czasowych promocjach.

W Banku Millennium taka promocja trwa przez 100 dni od dokonania pierwszej wpłaty na Konto Oszczędnościowe Profit. W tym czasie pieniądze (a dokładniej nowe środki w kwocie nie przekraczającej 400 tys. zł) wypracowują 7% w skali roku. Aby założyć rachunek oszczędnościowy, trzeba posiadać konto osobiste w tym banku.

>>> Kliknij i załóż konto oszczędnościowe na 7% >>>

Takiego warunki nie stawia natomiast ING Bank Śląski, w którym Otwarte Konto Oszczędnościowe można założyć bez konieczności sięgania po inny produkt. Wpłacone na rachunek pieniądze (do 400 tys. zł) wypracują 7% w skali roku. Posiadanie w tym banku zarówno konta oszczędnościowego, jak i osobistego, jest jednak wygodne i umożliwia podejmowanie oszczędności z rachunku dowolnie często i bez żadnych kosztów.

>>> Lubisz mieć więcej? Sprawdź, jak to zrobić >>>

Najnowsze