Mateusz Morawiecki

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Luka VAT wynosiła 259,2 mld zł. Za te pieniądze można zbudować 47 tys. żłobków!

2021-02-24 14:56

Od 2015 r. zmniejszyliśmy lukę VAT o połowę, to nie jest zmiana statystyczna, to jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze pięć lat temu luka VAT w Polsce, według różnych szacunków, wynosiła ok. 22 - 24 proc. Luka VAT-owska w Polsce zdecydowanie zmniejszała się w ciągu ubiegłego pięciolecia. Resort finansów określał lukę VAT w 2019 r. na ok. 12 proc., think-tank CASE na 10 proc.

Szef rządu podkreślił, że są to realne pieniądze, które zasiliły wszystkie programy społeczne i inwestycyjne w ostatnich latach. - Bez nich Program 500 Plus, Program 300 Plus, 13. Emerytura, Program Maluch Plus czy wzrost wydatków na pomoc osobom niepełnosprawnym nie byłyby możliwe - wskazał.

Luka VAT

i

Autor: KPRM

Minister finansów Tadeusz Kościński mówił na antenie Programu I Polskiego Radia, że "nasza luka VAT spadła przez ostatnich kilka lat przynajmniej o połowę". Dodał, że Polska jest teraz w czołówce państw europejskich z najniższą luką. Jak podkreślił, jeszcze pięć lat temu luka VAT w Polsce, według różnych szacunków, wynosiła ok. 22 - 24 proc.

Wśród ponad 20 narzędzi uszczelniania podatku VAT są między innymi:

  • JPK
  • STIR
  • SENT
  • Split payment
  • Biała lista
  • Pakiet paliwowy

Suma luk VAT od 2008 do 2015 roku wyniosła dokładnie 259,2 mld zł. Te środki to według szacunków rządu równowartość budowy ponad 47 tys. żłobków, czy koszt instalacji ogniw słonecznych na 6,5 mln domów w Polsce.

- W czasach naszych rządów obniżyliśmy VAT na kilkaset artykułów. Poprzez uszczelnienie i pogonienie mafii vatowskich wpływy do budżetu wzrosły o prawie 50% - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał jednocześnie, że w roku 2015, ostatnim roku rządzenia Platformy Obywatelskiej wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł, podczas gdy w roku 2020 wzrosły one do 184 mld zł.

Jak dodał Morawiecki, dane Komisji Europejskiej sprzed kilku dni nt. stabilności finansów publicznych potwierdzają - wśród 27 państw członkowskich, Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich parametrach ma pozytywne oceny.

Luka VAT

i

Autor: KPRM

- Według Komisji Europejskiej, z punktu widzenia podstawowych parametrów stabilności finansów publicznych, Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich możliwych parametrach, ma pozytywne oceny - powiedział Mateusz Morawiecki podczas środowego wystąpienia w Sejmie.

Szef rządu nawiązywał do środków, jakie trafiły do budżetu w związku z zamknięciem luki VAT.

- Z tego sukcesu, z tego VAT, mamy środki na rozwój dróg, szkół, modernizację szpitali czy 500 plus - podkreślił premier.

Zaznaczył, że udostępnione niedawno dane Komisji Europejskiej wskazują, że ze wszystkich krajów członkowskich UE "z punktu widzenia podstawowych parametrów stabilności finansów publicznych Polska jest jedynym krajem, który we wszystkich możliwych parametrach, ma pozytywne oceny".

- Będziemy dalej naprawiali państwo. Wierzymy w to, że Polska, która jest silnym państwem, jest państwem sprawiedliwym, solidarnym, należącym do całego narodu, musi mieć sprawne państwo dla realizacji swoich interesów - podsumowywał Morawiecki.

Podwyżka opłat za parkowanie w centrum Wrocławia
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze