MSWiA promuje „policjantów pierwszego kontaktu”. Uruchamia specjalną aplikację

2016-09-20 15:06

Nasze życie jest bardzo nieprzewidywalne. Idealnie byłoby, gdyby wszystko i zawsze układało się po naszej myśli i gdybyśmy nigdy nie potrzebowali pomocy stróżów prawa. Tak dobrze jednak nie ma i są sytuacje, w których konieczny jest kontakt z policją. MSWiA chce, by w takich przypadkach ważną rolę odgrywał dzielnicowy, który ma się stać „policjantem pierwszego kontaktu”. Ale kto z nas właściwie zna swojego dzielnicowego i wie, gdzie go szukać? Teraz, dzięki nowej aplikacji na smartfony, dylemat ten odejdzie w zapomnienie.

Wyjątkową aplikację Moja Komenda zaprezentowano na konferencji prasowej 15 września. O tym, jak ważne jest jej uruchomienie, może świadczyć choćby fakt, że informował o nim sam szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. Aplikację już teraz można pobrać, zupełnie za darmo, na swoje urządzenie działające w oparciu o system Android lub iOS. Wystarczy wejść do sklepu z aplikacjami i w okienko wyszukiwarki wpisać frazę „Moja Komenda”.

ZOBACZ TEŻ: Esbecka emerytura nie wyższa niż 2,1 tys. zł brutto

Jak działa aplikacja? Umożliwia ona wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić, wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, w którego rewirze jesteśmy oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem, wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego – wyjaśnia MSWiA w swoim komunikacie prasowym. Aplikacja jest promowana krótkim spotem zamieszczonym w serwisie YouTube:

„Moja Komenda zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodatkowo dodaliśmy do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo Moja Komenda umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym. Oczywiście w przypadku, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja policji, należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997” - przypomina ministerstwo.

Najnowsze