Na przywiązanie do telefonów ma wpływ wiek. Aż 53 proc. osób w wieku 18-24 woli wyjść z domu bez portfela niż bez telefonu. W grupie wiekowej 25-49 takie przywiązanie do smartfonów deklaruje 46 proc. ankietowanych. Najmniejsze przywiązanie do telefonu deklarowały osoby najstarsze – w wieku 70 lat i powyżej – choć nadal było to aż 23 proc.
Dla większości Polaków telefon komórkowy stał się nieodzownym urządzeniem do normalnego funkcjonowania. Trzeba bowiem pamiętać, że dzisiaj to nie tylko urządzenie służące komunikacji, przez telefon możemy także płacić, odpisywać na maile czy oglądać filmy i słuchać muzyki. To małe urządzenie wydaje się być w dzisiejszym świecie wazniejsze niz jakiekolwiek inne.
Telefony komórkowe towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji. Aż 73 proc. badanych przyznaje się do korzystania ze smartfona w łóżku. Niewiele mniej, 71 proc. Polaków używa go oglądając telewizję. Blisko 50 proc. ankietowanych podczas posiłku, a prawie czterech na dziesięciu respondentów korzysta z telefon u podczas rozmów w cztery oczy.
Powszechna smartfonizacja stała się faktem. Dzięki coraz większej dostępności, posiadanie smartfona deklaruje 78 proc. dorosłych Polaków. Z telefonem zaczynamy dzień, używając go jako budzika, robimy zakupy, płacimy, a nawet uprawiamy sporty. Smartfon towarzyszy nam praktycznie wszędzie, a z bankowości mobilnej w telefonie korzysta już 31 proc. Polaków. Coraz bardziej lubimy możliwość zarządzania pieniędzmi online. Do aplikacji mobilnych, również bankowych, przenoszą się też zakupy i programy lojalnościowe. (...) Zdaniem badanych w 2028 roku płacenie telefonem będzie popularniejsze niż płacenie gotówką - za 10 lat telefonem najchętniej płaciłoby ponad 15 proc. - mówi Iwona Jarzębska, Dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium.