Nowe spojrzenie na telewizor

2010-02-19 3:00

Gdyby Hamlet żył w dzisiejszych czasach, pytanie "Być albo nie być" zamieniłby pewno na "LCD czy plazma?". Nowoczesne telewizory kusiłyby go, jak i nas, nie tylko rozmiarami, jakością obrazu, ale i cenami.

Przy wyborze nowoczesnego telewizora przede wszystkim liczy się jednak rozmiar pomieszczenia, w którym będziemy oglądać telewizję, jakość sygnału telewizyjnego, nasze preferencje co do jakości obrazu oraz to, do czego najczęściej będzie nam służył.

Oglądasz czy grasz?

Bardzo ważnym kryterium wyboru między technologią plazmową a LCD jest jakość sygnału telewizyjnego. Jeśli sygnał pochodzi z anteny dachowej lub telewizji kablowej, lepiej sprawdzi się plazma, gdyż nie wymaga ona sygnału wysokiej jakości. Bardziej wymagające sygnały typu telewizja n, Cyfra+, Cyfrowy Polsat lepiej odbierać będzie LCD.

Ważne jest też to, do czego używamy telewizora. Osobom, które chcą podłączyć do niego komputer, konsolę gier wideo xBox lub odtwarzać filmy z dysków Blue-Ray, eksperci polecają telewizory LCD, które charakteryzują się większą rozdzielczością niż plazma. Jeśli przed telewizorem spędzamy sporo czasu i lubimy oglądać filmy na DVD - powinniśmy wybrać telewizory plazmowe.

Jaskrawe czy stonowane?

Nie bez znaczenia są również kolorystyka oraz ostrość obrazu. LCD to jaskrawe, zimniejsze kolory i dynamiczny, choć nieco nieostry obraz. Są osoby, które mają problem z odbiorem takiego obrazu, gdyż szybko męczy im się wzrok. Dlatego warto spędzić trochę czasu w salonie i przez kilka minut dla porównania oglądać program telewizyjny na LCD i plazmie. Być może bardziej będzie nam odpowiadać obraz z odbiornika plazmowego - spokojniejszy, o bardziej stonowanych, naturalnych kolorach. Warto też przyjrzeć się czerni, która zdecydowanie lepiej odwzorowana jest w telewizorach plazmowych.

Na całą ścianę?

Nowoczesne telewizory to również imponujące rozmiary. Większy wybór pod tym względem oferuje technologia LCD. Można wybierać pomiędzy rozmiarami od 15 do 52 cali. Plazmy to odbiorniki o większych rozmiarach - od 32 do 58 cali. Najpopularniejsze są odbiorniki 40-calowe. Najlepszy odbiór obrazu z takiego telewizora zapewni odległość 4 m. Jeśli mamy mniejszy pokój, a maksymalna odległość to 3 m, lepszy będzie odbiornik 32-calowy.

Uwaga, zbyt duży telewizor może szybko męczyć wzrok! Dlatego przed wizytą w sklepie RTV warto zmierzyć tę odległość, uwzględniając również fakt, że odbiornik można zawiesić na ścianie.

Na kilka czy kilkadziesiąt lat?

O telewizorach plazmowych i LCD krąży kilka mitów. Jeden z nich dotyczy napraw. Plazmy i LCD mają być wręcz jednorazowego użytku. To mit. Plazmy i LCD mają standardowo 2 lata gwarancji, a niektórzy producenci kuszą nawet 5-letnią gwarancją. Praca odbiorników obliczona jest na 60 tys. godzin. Wychodzi ok. 20 lat przyjemności z oglądania. Przy tym tempie postępu nie warto się stresować tym, czy sprzęt starczy na dziesiątki lat. Telewizja będzie się zmieniać. Już na 2010 r. Japończycy zapowiedzieli wejście na rynek telewizorów 3D (z obrazem trójwymiarowym), a w 2020 r. ma być dostępna telewizja holograficzna. Wtedy "telewizor" będzie leżał płasko na stoliku i wyświetlał w powietrzu trójwymiarowy obraz.

Najnowsze