Opteron zakończy dominację Quada?

2008-11-17 12:50

AMD wprowadziło na rynek pierwsze czterordzeniowe procesory AMD Opteron zbudowane w technologii 45 nm. Nowe układy, które są konkurencją dla intelowskich Quadów, na początku trafią do serwerów.

Nowe czterordzeniowe procesory AMD, w porównaniu do układów poprzedniej generacji, oferują nawet o 35 proc. wyższą wydajność przy jednoczesnym niższym poborze mocy (do 35 proc.). Dla użytkowników serwerów oznacza to możliwość znacznej redukcji kosztów oraz zwiększenie wydajności.

Wstępnie nowe Opterony będą taktowane zegarami od 2,3 GHz do 2,7GHz. Zostaną wyposażone także w 6MB pamięci cache oraz będą wspierać pamięć DDR2-800.

Dużą zaletą jest również ich kompatybilność. Nowe układy instalowane są bowiem w tej samej podstawce, z której korzystały cztero- i dwurdzeniowe Opterony wytwarzane jeszcze w technologii 65 nm.

Nowe procesory trafią również do komputerów stacjonarnych, jednak nie wcześniej niż na początku 2009 roku. Na rynek powinna wówczas trafić platforma "Dragon", wyposażona w czterordzeniowy procesor 45nm AMD Phenom II X4, chipset serii 700 oraz karty graficzne ATI Radeon HD Serii 4000.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze