kondycja/forma/zdrowie

i

Autor: materiały prasowe

Polacy w pandemii są zadowoleni z życia rodzinnego, kuleje kondycja psychiczna i fizyczna

Aż 63 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku było zadowolonych z jakości swojego życia rodzinnego, a co piąty z nas uważa, że spędzanie większej ilości czasu w domu z powodu restrykcji pandemicznych, wręcz pozytywnie wpłynęło na tę sferę życia – wynika z badania Ipsos na zlecenie Huawei. Mimo zadowolenia z relacji rodzinnych, Polacy przyznają, że pandemia pogorszyła wiele innych, ważnych aspektów życia. Badanie wykazało, że ucierpiało nasze zdrowie psychiczne, częściej się stresujemy i gorzej oceniamy naszą kondycję fizyczną.

Restrykcje sanitarne związane z pandemią wywołały nagłe i znaczące zmiany w życiu Polaków. Huawei postanowił sprawdzić, w jakim stopniu nowa rzeczywistość wpłynęła na kondycję psychiczną i fizyczną Polaków i zapytał o szereg aspektów związanych z życiem rodzinnym, zdrowiem psychicznym, kondycją fizyczną, a także zmianami w naszych codziennych przyzwyczajeniach.

Życie rodzinne w lepszej kondycji

Praca i nauka zdalna zmusiły nas do spędzania większej ilości czasu w domu, co miało pozytywny wpływ na nasze relacje rodzinne. Obostrzenia i restrykcje wywarły jednak szereg negatywnych skutków, szczególnie tych związanych z brakiem aktywności fizycznej czy brakiem możliwości spotkania się z przyjaciółmi, dalszą rodziną czy wyjściem do kina lub restauracji.

ZOBACZ: QUIZ: "Przeboje kinowe PRL". Pamiętasz te kultowe filmy? Sprawdź!

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

Z badania wynika, że kobiety i rodziny z dziećmi szczególnie mocno odczuły skutki pandemii, praktycznie na wszystkich płaszczyznach, co związane mogło być głównie z koniecznością łączenia pracy zdalnej z opieką nad dziećmi i zdalną nauką. Prawie połowa badanych w tej grupie – 45 proc. w przypadku kobiet i 42 proc. w przypadku rodzin – zadeklarowało podwyższony poziom stresu, wpływ pandemii na kondycję fizyczną odczuło odpowiednio: kobiety – 42 proc., rodziny – 40 proc., natomiast wpływ na kondycję psychiczną zadeklarowało 42 proc. kobiet oraz 39% rodzin, przy czym wpływ na ogólny poziom życia zauważyło po 31 proc. badanych – zarówno kobiet, jak i rodzin.

Według badania dla Huawei, pandemia w najmniejszym stopniu wpłynęła na ludzi młodych, między 18 a 24 rokiem życia, chociaż nie pozostała bez echa. Młodzi dorośli, w porównaniu do innych grup, odczuwali największy wpływ pandemii na poziom ich stresu – tak odpowiedziała prawie połowa (49%) badanych. Natomiast 40 proc. respondentów zaczęło podczas izolacji postrzegać siebie jako osobę mniej atrakcyjną fizycznie.

Sonda
Czy byłeś/aś już na jakimkolwiek wydarzeniu kulturalnym w tym roku?

Więcej czasu przed telewizorem i komputerem oraz brak energii

Izolacja zmusiła Polaków do pozostania w domach, a co drugi zapytany respondent przyznał, że podczas pandemii spędzał więcej czasu przez telewizorem czy komputerem. Pozostanie w domach doprowadziło do szeregu negatywnych skutków, większość z nich jest związanych z pogorszeniem stanu zdrowia i kondycji – w szczególności przybraniem na wadze (jak wynika z badania, średnio o 6,4 kg), przejadaniem się i zmniejszoną aktywnością fizyczną. Wszystko to nałożyło się na i tak już wysoki odsetek osób z nadwagą – obecnie praktycznie co drugi Polak ma zbędne kilogramy lub jest wręcz otyły.

Jeśli chodzi o bezpośrednie negatywne skutki zdrowotne związane z pandemią, aż połowa badanych narzeka na spadek energii i jest to aspekt najbardziej powszechny. Pośród innych, poruszonych w odpowiedziach kwestii pojawiły się również problemy ze snem oraz uczucie niepokoju i przytłoczenia. Szczególnie zauważalne jest to w grupie ludzi młodych – aż 2/3 respondentów między 18 a 24 rokiem życia skarży się na spadek energii, 43 proc. na spadek koncentracji, a 37 proc. – na obniżenie poczucia pewności siebie. Równie mocno negatywne skutki zdrowotne odczuły także kobiety. Jak wynika z badania – ta grupa często uskarża się na objawy związane z brakiem energii, uczuciem niepokoju, przytłoczeniem i problemami ze snem.

Noszenie maseczek najbardziej uciążliwe

Na naszą kondycję psychiczną oraz poziom stresu w czasie pandemii wpłynęły przede wszystkim narzucone nam obostrzenia i ograniczenia. Jak wynika z badania, dla Polaków najbardziej uciążliwe podczas ostatniego roku było noszenie maseczek – przyznało to aż 48 proc. badanych. Za równie niekomfortowy (45 proc.) respondenci uznali utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, związany między innymi z zamkniętymi punktami medycznymi lub ich ograniczonym działaniem. Polacy cierpieli również z powodu ograniczonych spotkań twarzą w twarz z innymi ludźmi (38 proc.), zamkniętych instytucji kultury, w tym kin, teatrów czy odwołanych koncertów (32 proc.) oraz zamkniętych barów i restauracji (31 proc.).

Restrykcje oraz związane z nimi ograniczenia miały również ogromny wpływ na nasze plany związane z przyszłością – aż połowa z nas przyznaje, że w czasie pandemii musiała zrezygnować ze spełniania swoich marzeń, realizowania pasji oraz osiągania celów, również zawodowych. Największym wyzwaniem jest jednak poprawa zdrowia fizycznego – aż 60% respondentów czuje, że musi popracować nad swoją kondycją i zdrowiem, przede wszystkim, wracając do aktywności fizycznej. Co ciekawe, aż 40 proc. badanych deklaruje, że planuje kupić urządzenie elektroniczne takie jak smartwatch czy smartfon, ponieważ uważa, że może to pomóc im zadbać o zdrowie i wrócić do formy.

Smartwatch pomocny w monitorowaniu zdrowia

Smartwatche Huawei wyposażone są w szereg funkcji, które mogą pomóc z powrocie do formy i zadbaniu o zdrowie. Urządzenia pozwalają monitorować poziom stresu, jakość snu, a także zadbać o kondycję, dzięki licznym trybom sportowym, pozwalającym dopasować trening do własnych preferencji, a także funkcji liczenia kalorii, mierzenia tętna czy zapisywania i analizowania wyników w aplikacji Huawei Zdrowie. Użytkownicy mogą wybierać spośród wielu modeli, dopasowanych do potrzeb – od smartwatchy z serii Watch GT 2 w wersji 46 mm i 42 mm, przez wersję premium – Watch GT 2 Pro, aż po fitnessowy zegarek Huawei Watch Fit. W czerwcu tego roku Huawei wprowadził na rynek pierwsze smartwatche, działające w oparciu o autorski system operacyjny HarmonyOS – serię Huawei Watch 3. Watch 3 Pro i Watch 3, które oprócz długiego czasu pracy na jednym ładowaniu, funkcji monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej, wyposażone są w nowe funkcje, w tym rozmowy głosowe eSIM.

Pod koniec września Huawei uzupełnił portfolio o nowy model Watcha 3 na eleganckiej bransolecie – Huawei Watch 3 Elite. Smartwatch, od 28 września do 10 października, dostępny jest w zestawie z bezprzewodowymi słuchawkami Huawei FreeBuds 4i w rekomendowanej cenie detalicznej 1 999 zł.

Badanie zostało wykonane przez Ipsos na zlecenie Huawei w sierpniu 2021 roku i przeprowadzone w 10 krajach: w Polsce, Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Serbii, Turcji i na Węgrzech na grupie reprezentatywnej.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze