Według opublikowanego właśnie raportu „Norton Cybercrime Report” w 2011 roku ofiarą przestępstw w sieci padło 71 proc. Polaków korzystających z internetu. 76 proc. z nas przyznaje, że choć raz w czasie swojej przygody z internetem miało do czynienia z cyberprzestępczością.
Jak wynika z opracowania firmy Symantec, co minutę 15 dorosłych osób w Polsce pada ofiarą cyberprzestępczości, co przekłada się na ponad 22 tys. ofiar dziennie. Rośnie też zainteresowanie przestępców zawartością naszych telefonów komórkowych i smartfonów. Już 12 proc. Polaków przyznaje, że ich urządzenia mobilne były celem cyberataków.
Najbardziej powszechnym rodzajem cyberprzestępczości w Polsce, są wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie. 64 procent internatów miało przez nie problemy. Po wirusach kolejne miejsca zajmują oszustwa online (20 proc.) i wiadomości wyłudzające dane (phishing, 10 proc.).
Wypada również wspomnieć, że ataki w sieci są w naszym kraju bagatelizowane, mimo że rocznie spędzamy nawet 6 dni na przywracanie sprawności komputerów, czy odzyskiwanie danych po atakach. Tylko około 24 procent z tych którzy padli ofiarą cyberprzestępców zgłosiło sprawę policji.
Raport cyberprzestępczość 2011:
- 22 tysiące przestępst sieciowych dziennie [924 na godzinę, 15 osób na minutę]
- 76 procent Polaków padło ofiarą cyberprzestępczości
- 12 porcent Polaków doświadczyło cyberprzestepczości w urzadzeniach mobilnych
- Polacy, przez cyberprzestępców, stacili prawie miliard dolarów
- 6 dni - tyle traci przeciętnie Polak na "walkę" z cyberprzestępczością (przywracanie danych, naprawianie zmian)
- tylko 20 procent Polaków, którzy doznali cyber przestępstw, zgłosiło sprawę policji.