Pory roku wynikają z ruchu Ziemi wokół Słońca, który nazywany jest ruchem obiegowym. Ruch obrotowy (ruch wokół własnej osi) zaś decyduje o porach dnia. Ale dlaczego zimą jest u nas zimno, a latem ciepło? Ziemia w ciągu 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund porusza się po jajowatej orbicie wokół Słońca. Podczas tej wędrówki równik Ziemi w stosunku do orbity odchylony jest pod kątem 23,5 stopni. Oznacza to, że Ziemia po prostu jest lekko przekrzywiona na elipsie, co ma wpływ na stopień oświetlenia jej. W okresie od 22 grudnia do 21 marca nasza planeta znajduje się najbliżej Słońca. Wówczas ta odległość wynosi ...147 mln km. Teoretycznie wydawać by się mogło, że powinna to być pora najcieplejsza, bo promienie pokonują najkrótszą drogę. Jednak tak nie jest, bo w tym czasie Ziemia jest tak odchylona na jajowatej orbicie, że promienie słoneczne obejmują najmniejszą część naszej planety. Pod ich zasięgiem przede wszystkim jest południowa część półkuli ( Afryka, Ameryka Południowa), gdzie w tym czasie jest ciepło. Pozostała część jest słabo oświetlona i przez to dni są tam krótkie i jest zimno. A biegun północny wówczas niemalże zupełnie pozbawiony jest słonecznych promieni (dociera tam bardzo mało rozproszonego światła) i pojawia się noc polarna, natomiast biegun południowy cały czas wystawiony jest na ekspozycję i mamy tam zjawisko dnia polarnego.
Ziemia się kręci
Latem zaś Ziemia jest najdalej oddalona od Słońca. Odległość ta wynosi już 152 mln km. Ale za to kąt padania promieni jest większy i obejmują one obszerniejszą część naszej planety. Pod kątem 90 stopni światło pada na zwrotnik Raka i im bardziej przesuwamy się na północ, tym jest cieplej, a im dalej na południe to jest zimniej, bo tam dociera już coraz mniej promieni. Wówczas to u nas – na półkuli północnej, dni są dłuższe i jest ciepło, a na południowej przychodzi zima.
Zjawiska atmosferyczne
Natomiast już same zjawiska pogodowe takie jak śnieg, grad, tęgi mróz zależą nie tylko do samego nasłonecznienia Ziemi i temperatury powietrza, ale i od ciśnienia atmosferycznego, wiatru, prądów morskich.