Nauka online

i

Autor: Pixabay.com

Szkoła w chmurze. Z czego system edukacji powinien skorzystać w pierwszej kolejności?

2020-04-01 0:26

Ponad 1,5 miliarda osób na świecie nie może uczestniczyć w zajęciach w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach z powodu pandemii koronawirusa - wynika z aktualnych danych UNESCO. W Polsce problem ten dotyczy ponad 7,5 miliona przedszkolaków, uczniów i studentów. Wiele placówek oświatowych zostało zmuszonych do natychmiastowego wprowadzenia nauki zdalnej. Stanowi to duże wyzwanie, bo nie wszystkie z nich są do tego odpowiednio przygotowane.

Według danych UNESCO z dnia 31 marca, w związku z pandemią koronawirusa w 185 krajach podjęto decyzje o zamknięciu placówek oświatowych. W zajęciach odbywających się na co dzień w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach nie może obecnie uczestniczyć ponad 1,542 miliarda ludzi. Kryzysowa sytuacja dotyka ponad 89 proc.  przedszkolaków, uczniów i studentów na całym świecie.

ZOBACZ ROWNIEŻ: Zdalna nauka w Polsce. Jakie są rozwiązania do prowadzenia zajęć online

W Polsce jednostki edukacyjne, w których na co dzień uczy się ponad 7,5 miliona przedszkolaków, uczniów i studentów, mają pozostać zamknięte co najmniej do 14 kwietnia, chociaż wiele wskazuje na to, że okres ten ulegnie przedłużeniu. Obecny stan zmusił wiele szkół oraz uczelni do przejścia na zdalny tok nauczania. Chociaż rozwiązanie to było znane już kilka lat temu, to nie wszystkie z nich są przygotowane do prowadzenia zajęć w tej formie.

Czekają gotowe rozwiązania, ale nie ma czasu na szkolenia
Niektóre placówki oświatowe w Polsce w obecnej sytuacji postanowiły skorzystać z gotowych rozwiązań lub wykorzystać swoje własne platformy. Władze Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego dopuściły organizację zajęć zdalnych przy użyciu takich narzędzi jak Microsoft Teams, YouTube Studio, Skype, komunikatory (np. Messenger), media społecznościowe oraz e-mail. Dodatkowym udogodnieniem dla wykładowców tej uczelni jest Pegaz, czyli platforma e-learningowa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie wszystkie uczelnie oraz szkoły były jednak przygotowane na całkowite przejście w tryb nauki zdalnej.

Sporo informacji na temat podejścia do edukacji online dostarcza raport “2019 Online Education Trends Report”, przygotowany przez Best Colleges. W badaniu wzięli udział byli, obecni i przyszli studenci. Wśród obaw związanych z tą formą nauki najczęściej wymieniano jakość instrukcji oraz wsparcia akademickiego w tym zakresie (23 proc.), postrzeganie internetowej edukacji przez potencjalnych pracodawców (18 proc.), brak komunikacji z profesorami oraz rówieśnikami (17 proc.) oraz wyzwanie, jakie stanowi nauka nowych technologii oraz oprogramowania (9 proc.). Czy są one uzasadnione?

- Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia, zarówno nauczycielom, wykładowcom, jak i uczniom oraz studentom. Koronawirus wymusił rewolucję, do której systemowo nie jesteśmy przygotowani. Aby zdalne nauczanie funkcjonowało odpowiednio, wszyscy muszą wiedzieć, z jakich narzędzi mogą korzystać i jak to robić. Jesteśmy gotowi do wsparcia nauczycieli i przeprowadzenia dedykowanych szkoleń - mówi Konrad Wierzchowski z Acer Polska.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Pobierasz zasiłek opiekuńczy? Dostaniesz niższą emeryturę!

Wiele instytucji i firm oferuje bezpłatną pomoc w zakresie edukacji oraz wdrożenia systemów zdalnej nauki. Wsparcie w tym zakresie oferuje także Acer współpracujący ze szkołami na całym świecie w celu zapewnienia najlepszej i najnowocześniejszej edukacji. Firma stworzyła między innymi Acer Academy, czyli specjalny program szkoleniowy dla nauczycieli. Dostarcza on wiedzy na temat możliwości w zakresie zdalnego uczenia się. Między innymi za pomocą narzędzi takich jak Microsoft Teams. Każda chętna osoba, która chce poszerzyć swoją wiedzę oraz kompetencje w tym zakresie, może w dowolnym momencie skorzystać z darmowego seminarium internetowego. 

Rozwiązania od gigantów
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które służą do organizacji oraz prowadzenia zajęć w formie zdalnej. Darmowych rozwiązań dostarczają tacy giganci jak Microsoft oraz Google, ale nie tylko. Przykładowe narzędzia to między innymi Microsoft Teams, Google Meet, czy też Zoom. W zajęciach na żywo organizowanych za pomocą wspomnianych platform może uczestniczyć nawet 250 osób.

- Obecnie najlepszymi narzędziami do organizacji i prowadzenia zajęć w formie zdalnej są Google Classroom oraz Microsoft Teams. Największą zaletą jest łatwa konfiguracja. W Google Classroom nauczyciele mogą zapraszać uczniów do zajęć, czy też łatwo udostępniać im materiały, pytania oraz projekty. To duża oszczędność czasu i papieru, lepsza komunikacja i sprawna organizacja. Przede wszystkim warto dodać, że jest to narzędzie całkowicie bezpłatne dla szkół oraz organizacji non-profit. Natomiast Microsoft Teams jest wyposażony w kompleksowe szyfrowanie i większą personalizację - wyjaśnia Wierzchowski.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze