Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Telewizor - pilot / zdjęcie ilustracyjne

Twój telewizor może przestać działać. Co zrobić, żeby nie stracić telewizji?

2021-10-13 12:53

W 2022 roku w Polsce dojdzie do zmiany standardu telewizji naziemnej. Od 30 czerwca działać będą tylko telewizory dostosowane do standardu DVB-T2, tzn. posiadające odpowiedni tuner. W zamian odbiorcy mogą otrzymać więcej kanałów, a także lepszą jakość obrazu i dźwięku. Wiele osób może mieć jednak problem, bo wraz ze zmianą przestanie im działać telewizja. Nawet jeśli ich sprzęt jest dostosowany do nowego standardu, będą musieli zmienić jego ustawienia. Jeśli zaś nie jest, pozostanie dokupienie specjalnego tunera.

Nowy standard przesyłu od 30 czerwca. Co zrobić, żeby nie stracić telewizji?

Na temat nowego standardu przesyłu pisaliśmy tutaj. 12 października pojawił się komunikat Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który przybliżył szczegóły zmiany z perspektywy konsumenta. Przede wszystkim, zmiany nie dotyczą osób, które korzystają z telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV. Pozostali muszą być przygotowani na zmianę ustawień telewizora, zakup nowego, lub zakup odpowiedniego tunera.

ZOBACZ Masz w domu telewizor? Czeka cię nowy wydatek. Musisz go ponieść, żeby dalej oglądać!

Grzegorz Napieralski: sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?

Jeśli kupujemy nowy telewizor, upewnijmy się, czy odbiera telewizję naziemną w nowym standardzie (DVB-2), kodowanie obrazu w HEVC (H.265/MPEG-H) i kodowanie fonii w MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Jeśli sami się gubimy w zawiłościach danych technicznych, możemy zawsze upewnić się o sprzedawcy.

W niektórych przypadkach trzeba będzie zmienić kierunek ustawienia anteny odbiorczej, gdyż zmienia się częstotliwość sygnału i lokalizacja nadajników. To jednak nie wszystko. Gdy telewizor pozwala na odbiór programów o ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K), powinien spełniać dodatkowe warunki. Są nimi możliwość odbioru obrazu HEVC HDR i odbiór dźwięku Dolby AC-4. 

Zamiast nowego telewizora, możesz kupić specjalną przystawkę

Gdy jednak nasz obecny telewizor nie obsługuje standardu, a nie chcemy kupić nowego, pozostaje nam zakup tunera DVB-T2, który kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Jednak nie wszystkie telewizory są dostosowane do odbioru telewizji w formacie HEVC, w tym wypadku pozostaje nam zmiana odbiornika.

Sonda
Czy przygotowałeś/aś się już do odbioru nowego standardu telewizji?

Kiedy zmiany wchodzą w życie?

Przejście na nowy standard zostało podzielone na cztery etapy, które odbędą się w różnych terminach, w zależności od regionu kraju. 28 marca przełączenie na DVB-T2/HEV odbędzie się w woj. lubuskim i dolnośląskim, 25 kwietnia w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, 23 maja w woj. łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, a 27 czerwca w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze