Nowy standard przesyłu od 30 czerwca. Co zrobić, żeby nie stracić telewizji?
Na temat nowego standardu przesyłu pisaliśmy tutaj. 12 października pojawił się komunikat Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który przybliżył szczegóły zmiany z perspektywy konsumenta. Przede wszystkim, zmiany nie dotyczą osób, które korzystają z telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV. Pozostali muszą być przygotowani na zmianę ustawień telewizora, zakup nowego, lub zakup odpowiedniego tunera.
ZOBACZ Masz w domu telewizor? Czeka cię nowy wydatek. Musisz go ponieść, żeby dalej oglądać!
Jeśli kupujemy nowy telewizor, upewnijmy się, czy odbiera telewizję naziemną w nowym standardzie (DVB-2), kodowanie obrazu w HEVC (H.265/MPEG-H) i kodowanie fonii w MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Jeśli sami się gubimy w zawiłościach danych technicznych, możemy zawsze upewnić się o sprzedawcy.
W niektórych przypadkach trzeba będzie zmienić kierunek ustawienia anteny odbiorczej, gdyż zmienia się częstotliwość sygnału i lokalizacja nadajników. To jednak nie wszystko. Gdy telewizor pozwala na odbiór programów o ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K), powinien spełniać dodatkowe warunki. Są nimi możliwość odbioru obrazu HEVC HDR i odbiór dźwięku Dolby AC-4.
Zamiast nowego telewizora, możesz kupić specjalną przystawkę
Gdy jednak nasz obecny telewizor nie obsługuje standardu, a nie chcemy kupić nowego, pozostaje nam zakup tunera DVB-T2, który kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Jednak nie wszystkie telewizory są dostosowane do odbioru telewizji w formacie HEVC, w tym wypadku pozostaje nam zmiana odbiornika.
Kiedy zmiany wchodzą w życie?
Przejście na nowy standard zostało podzielone na cztery etapy, które odbędą się w różnych terminach, w zależności od regionu kraju. 28 marca przełączenie na DVB-T2/HEV odbędzie się w woj. lubuskim i dolnośląskim, 25 kwietnia w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, 23 maja w woj. łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, a 27 czerwca w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.