Aplikacja IKO

i

Autor: materiały prasowe Aplikacja IKO

Wielkie zmiany w aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego. Przelew w IKO za jednym dotknięciem palca

2021-04-02 1:08

Oznaczenie odbiorców przelewów BLIK w kontaktach w telefonie oraz kolejna możliwość wykorzystania biometrii - to dwie nowości w aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego. Trzecia pojawi się od piątku 2 kwietnia i wynika ze zmian wprowadzonych w zasadach korzystania z biletów komunikacji miejskiej w Warszawie. IKO to dzisiaj 5,4 mln aktywnych aplikacji.

Nowości w IKO

Klienci PKO Banku Polskiego, którzy w aplikacji IKO korzystają z przelewów na numer telefonu, zyskali właśnie możliwość sprawdzenia komu mogą w ten sposób przesłać pieniądze. Wystarczy, że włączą funkcję oznaczania odbiorców przelewów BLIK w swoich kontaktach. Użytkownicy IKO, którzy korzystają z mobilnej autoryzacji i ich telefon ma włączone funkcje biometryczne, mogą z kolei potwierdzać część operacji bankowych biometrią, np. odciskiem palca. Natomiast kupujący w IKO bilety komunikacji miejskiej w Warszawie, zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 2 kwietnia, będą mogli skasować bilet skanując kod QR w IK.

Aplikacja mobilna banku Credit Agricole dołącza do AppGallery

- To kolejne ułatwiające bankowanie, a jednocześnie bezpieczne i wygodne funkcje w aplikacji IKO. Stale i konsekwentnie rozwijamy mobilną bankowość PKO Banku Polskiego, dostosowując naszą ofertę do rosnących potrzeb i wymagań klientów. Budujemy ekosystem cyfrowych usług dostępnych w smartfonie, tworząc przyszłą platformę instytucji technologicznej z licencją bankową. Zwłaszcza teraz w dobie pandemii mobilna bankowość i cyfrowe usługi ułatwiają użytkownikom IKO bezpieczne funkcjonowanie i pomagają zachować dystans społeczny - podkreśla Michał Macierzyński, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych PKO Banku Polskiego.

Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: Nie pajacujcie, noście maski

Oznaczenie odbiorców przelewów BLIK

Przelewy na numer telefonu odbiorcy są darmowe i trafiają od razu na konto – to wygodny sposób na rozliczanie np. wspólnych zakupów, wyjścia do restauracji lub składki na prezent. Teraz jest to jeszcze prostsze dzięki logo BLIK przy nazwiskach w kontaktach w telefonie. Jak włączyć lub wyłączyć oznaczanie odbiorców BLIK? Użytkownik IKO musi rozwinąć swój profil w aplikacji i wejść w Ustawienia, następnie w Ustawienia BLIK i włączyć funkcję „Oznacz odbiorców przelewów BLIK”. Dzięki temu na liście kontaktów w swoim telefonie zobaczy logo BLIKA przy osobach, które odbierają przelewy na telefon w ramach tego systemu płatności. Dane o oznaczeniu osób są przetwarzane przez PKO Bank Polski tylko w momencie realizacji usługi, bank nie ma dostępu do listy kontaktów użytkownika IKO.

Dzienny limit przelewów na telefon BLIK w aplikacji IKO to 1000 zł; jednorazowo klient może przesłać maksymalnie 500 zł. W 2020 r. użytkownicy IKO zrealizowali 12,3 mln przelewów na telefon.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji mobilnej swojego banku?

Autoryzacja operacji biometrią

Użytkownicy IKO, którzy korzystają z mobilnej autoryzacji i ich telefon ma włączone funkcje biometryczne, mogą teraz potwierdzać część operacji bankowych biometrią, np. odciskiem palca lub skanem twarzy. Dotychczas używający tej funkcji mogli dokonać potwierdzenia klikając w przycisk w powiadomieniu push lub w aplikacji albo podając kod PIN. Teraz można włączyć potwierdzanie biometrią – wystarczy w IKO rozwinąć swój profil, wejść w Ustawienia, następnie w Biometria oraz Logowanie i autoryzacja i kliknąć „Autoryzacja operacji biometrią”. Jeżeli w czasie potwierdzania operacji potwierdzenie biometrią nie zadziała, aplikacja poprosi użytkownika o autoryzację kodem PIN. Po włączeniu autoryzacji biometrycznej, część operacji, które dotychczas były potwierdzane jedynie przyciskiem „Potwierdź” (bez PIN) w powiadomieniu push lub na ekranie - nadal będą zatwierdzane w ten sposób.

Bilety warszawskiej komunikacji kasowane za pomocą kodu QR

Od 2 kwietnia bilety warszawskiej komunikacji miejskiej, kupowane za pośrednictwem aplikacji, nie będą od razu aktywne, jak działa to obecnie. Decyzją stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego bilet w aplikacji trzeba będzie skasować z pomocą kodu QR po wejściu do pojazdu lub przed przekroczeniem bramek w metrze. Dopiero wtedy stanie się on ważny. Kody QR są umieszczane w górnej części pojazdu, naprzeciwko drzwi wejściowych. Natomiast w metrze są przed bramkami biletowymi oraz przy windach. Według ZTM da się je zeskanować nawet z odległości 2-3 metrów. Tę czynność pasażer musi wykonać od razu po wejściu do autobusu lub tramwaju, a w przypadku przejazdu metrem – przed przekroczeniem linii bramek lub przed wejściem do windy. Użytkownicy aplikacji IKO nie muszą instalować żadnego dodatkowego skanera kodów QR. Wystarczy, że wybiorą opcję „Skasuj bilet” (jest na ekranie potwierdzającym zakup nowego biletu lub w Szczegółach wcześniej kupionego biletu), użytkownik zostanie przekierowany do czytnika kodów QR w aplikacji IKO, po czym powinien skierować aparat telefonu na kod QR i poczekać na ekran z potwierdzeniem skasowania. Bilet czasowy można przedłużyć w trakcie jazdy, bez ponownego kasowania, czyli skanowania kodu QR , wystarczy wybrać "Przedłuż ważność biletu". Nowością jest też możliwość zakupu w IKO dowolnej liczby biletów na zapas. Od chwili startu usługi do końca 2020 roku użytkownicy IKO w sumie kupili 6,3 mln biletów komunikacyjnych, z czego prawie jedna czwarta przypada na Warszawę.

Najnowsze