Wybierz aparat fotograficzny

2010-07-07 4:00

Zwolenników mają zarówno aparaty cyfrowe ,jak i analogowe, czyli te na kliszę. Oba typy mają swoje wady i zalety. Zobacz, który okaże się najlepszy dla ciebie

Wszystko zależy od tego, do jakich celów chcesz używać aparatu. Jeśli planujesz tylko robić rodzinne zdjęcia podczas wakacyjnych wyjazdów czy imprez, nie inwestuj w drogi sprzęt. Do takich fotografii w zupełności wystarczy mały, poręczny, łatwy w przechowywaniu i obsłudze aparat, np. cyfrowy kompaktowy. Najlepiej, by miał opcję wykonywania zdjęć "auto". Wtedy nie trzeba będzie za każdym razem (w zależności np. od oświetlenia) zmieniać ustawień. Aparat zrobi to za nas. Jeśli jesteś przywiązany do tradycji, z pewnością rozważasz kupno aparatu na kliszę, aby móc oglądać zdjęcia "na papierze". Pamiętaj jednak, że zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym także możesz wydrukować albo oddać do wywołania. Co więcej, dzięki podglądowi na bieżąco wywołasz tylko te zdjęcia, które ci się spodobają.

Koszty aparatu

Ceny aparatów są zróżnicowane, tak jak różne są ich parametry i funkcje. Jedno jest pewne: decydując o tym, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na kupno aparatu, musisz jeszcze wziąć pod uwagę koszty dodatkowe. W przypadku aparatu cyfrowego na pewno przyda się dodatkowa karta pamięci (ewentualnie zapas akumulatora, gdy chcemy robić dużo zdjęć za jednym razem). Kiedy przymierzamy się do kupna aparatu analogowego, trzeba liczyć się z kosztami kliszy. Jej zakup nie jest dużym obciążeniem, ale warto pamiętać, że nie jest to koszt jednorazowy, jak w przypadku karty. Dobrze też wliczyć sobie w koszty kupno futerału na aparat. To ważne, jeśli nie chcesz go uszkodzić lub zniszczyć.

Lustrzanka czy kompakt

Podstawową różnicą w tych dwóch typach aparatów cyfrowych jest sposób powstania zdjęcia. W aparatach kompaktowych światło pada na matrycę, która rejestruje fotografię i przesyła na ekran LCD. W lustrzankach sprawa jest bardziej skomplikowana. Jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę w powstaniu zdjęcia w tego typu aparatach odgrywa lustro wmontowane w konstrukcję aparatu. Oczywiście to w wielkim skrócie. Jednak sama budowa i różnica w powstaniu zdjęcia nie jest jedyną odmiennością tych aparatów. Aparat kompaktowy jest znacznie prostszy w obsłudze i przeznaczony dla amatorów fotografii. Lustrzanka to sprzęt dla osób średnio zaawansowanych i profesjonalistów. Kompakty są aparatami dużo mniejszymi, dlatego są praktyczniejsze, np. w podróży. Większość tego typu aparatów ma możliwość nagrywania filmów.

Jakie parametry

Przeglądając sklepowe oferty, na pewno zauważyłeś, że większość aparatów cyfrowych na pierwszy rzut oka wygląda dość podobnie. Różnią się parametrami. Zobacz, co oznaczają niektóre z nich.

Rozdzielczość - ilość pikseli w aparacie. Piksele to małe kwadraciki, cząsteczki, z których zbudowany jest obraz. Im jest ich więcej i są drobniejsze, tym lepiej. Producenci aparatów prześcigają się w produkowaniu aparatów z coraz to większą liczbą pikseli. Wiadomo, że im jest ich więcej, tym lepsza jest jakość zdjęcia, ale cena aparatu jest wyższa. Tymczasem prawda jest taka, że jeśli chcemy wywoływać zdjęcia nie większe niż format 13x18, a nawet A4, w zupełności wystarczy nam 4 mln pikseli. Powyżej tej wartości ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić różnicy. Nie ma więc sensu przepłacać za aparat np. z 10 mln pikseli.

Zoom - tak naprawdę kluczowe znaczenie ma zoom optyczny. Dzięki niemu możemy przybliżyć oddalony obiekt bez potrzeby podchodzenia do niego. Zoom cyfrowy może być przydatny, gdy chcemy tylko w niewielkim stopniu przybliżyć obraz. To dlatego, że jego użycie znacznie zniekształca obraz.

Czułość aparatu - wyrażona w wartościach ISO. Im jest większa, tym krótszy jest czas naświetlania - "szybciej robi się zdjęcie" i przez to unikamy poruszeń (np. rozmazanych postaci w ruchu). Jednak coś za coś. Przy dużej czułości na zdjęciu mogą pojawić się brzydkie plamki, w fotografii zwane "szumami". Nie warto więc przepłacać za czułość, a lepiej zainwestować w stabilizator obrazu.

Funkcje dodatkowe - przydatna jest funkcja redukująca czerwone oczy. Zawsze świecące źrenice można potem skorygować w programie graficznym, ale po co sobie zawracać głowę, gdy można to zrobić od razu. Pomocny w wykonywaniu zdjęć, np. fotografii "makro" (małych obiektów, jak kwiatki, owady itd.), jest uchylny ekran LCD (wyświetlacz aparatu). Powinniśmy także dopilnować, aby miał on odpowiednią wielkość. Łatwiej wtedy będzie nam dostrzec szczegóły na podglądzie zdjęcia. Trzeba jednak pamiętać, że im większy wyświetlacz, tym więcej prądu pobiera. Niektóre aparaty posiadają także możliwość nagrywania filmów. To takie urządzenia "2 w 1". Aparat i kamera zawsze pod ręką. Trzeba się jednak liczyć z tym, że filmy zajmują dużo więcej miejsca niż same zdjęcia. Kilka filmów może nam nawet zapełnić całą kartę pamięci.

Poszukuje idealnego aparatu dla siebie

Fotografią interesuję się od bardzo dawna. Ale kiedyś nie miałem czasu na realizację tego hobby. Teraz na emeryturze wróciłem do swojej pasji i nie żałuję. Robię głównie zdjęcia rodzinne, czasem też plenery. Kupiłem już nawet specjalny statyw do aparatu, aby móc robić zdjęcia nad morzem. Pstrykam tylko amatorskie fotografie, ale zastanawiam się nad kupnem lustrzanki, bo zamierzam rozwijać się w dziedzinie fotografii.

O co chodzi z tymi aparatami

Najprościej mówiąc, aparaty analogowe różnią się od cyfrowych sposobem zapisu zdjęcia. Te ostanie zapisują obraz nie na światłoczułej kliszy, a w pamięci aparatu - na wewnętrznej lub zewnętrznej karcie. Liczba zapisanych zdjęć zależy od wielkości karty i jakości zdjęcia. W aparatach klasycznych możemy zarejestrować tylko tyle zdjęć, ile klatek posiada film.

Aparaty cyfrowe Wady:

nadal jeszcze są droższe od aparatów tradycyjnych, szczególnie lustrzanki cyfrowe, których ceny sięgają nawet kilku tysięcy zł.; znacznie tańsze są tzw. kompakty, kupimy je już za kilkaset złotych

pod względem jakości zdjęć cyfrówki (nawet te z górnej półki) dopiero doganiają aparaty analogowe

Zalety:

na bieżąco można ocenić, czy zrobione zdjęcie nam się podoba

zdjęcia rejestrowane są na karcie pamięci - można zapisywać je wielokrotnie (skasować poprzednie i znów zapisywać nowe)

standardowa karta o pojemności 128MB może zmieścić nawet 100 zdjęć, klisza 36

Aparaty na kliszę Wady:

trzeba kupować za każdym razem nową kliszę

zdjęcia można wprowadzać do komputera tylko poprzez ich zeskanowanie, wtedy jednak tracą wiele na jakości

coraz trudniej jest kupić klisze do aparatu, producenci powoli wycofują się z ich produkcji, bo w dobie cyfrówek staje się to nieopłacalne

Zalety:

stosunkowo długo działają baterie

takie aparaty mają długi czas amortyzacji - mogą być używane przez lata

Najnowsze