Rolnictwo

i

Autor: Shutterstock Rolnictwo

Pomoc suszowa

10 tys. złotych dla rolników! Wnioski suszowe do końca miesiąca

2022-11-23 10:30

Zgodnie z rozporządzeniem polscy rolnicy mogą domagać się dopłat z powodu strat, spowodowanych przez suszę. Ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, teraz mogą z tego skorzystać, bowiem termin został przedłużony do końca listopada. Jakie należy spełnić wymogi, by otrzymać 10 tys. złotych?

Przedłużony termin składania wniosków suszowych

Rolnicy, którzy w tym roku ponieśli straty uprawowe związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, mogą nadal domagać się rekompensaty w ramach pomocy suszowej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że termin na składanie wniosków został przedłużony do końca listopada br. Wielu skarżyło się na problem w dostarczeniu dokumentów z powodu awarii aplikacji, dzięki której rolnicy mogli otrzymać protokół dot. oszacowania szkód. Resort wyszedł im naprzeciw i przedłużył termin składania wniosków do 30 listopada.

Kto będzie mógł otrzymać 10 tys. złotych? Jakie warunki muszą spełnić rolnicy?

Nie każdy jednak będzie mógł z dopłaty skorzystać. Według nowego rozporządzenia każdy rolnik, który będzie wnioskował o rekompensatę, będzie musiał dołączyć potrzebne faktury VAT, które potwierdzą wymaganą sprzedaż ze swojego gospodarstwa. 5 tys. złotych to wymagana kwota za sprzedane produkty w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 września br. Dodatkowy wymóg ma na celu przyznanie pieniędzy jedynie tym, którzy rzeczywiście są aktywnymi rolnikami i regularnie użytkują swoją ziemię. 

Pomoc suszowa wyniesie 10 tys. złotych i będzie wypłacona jednorazowo. 

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o rekompensatę za poniesione straty uprawowe rolnik może złożyć przez internet, jak i w kancelarii biura powiatowego ARiMR i przez Pocztę Polską. W przypadku wniosków wysłanych drogą pocztową o dacie złożenia wniosku nie decyduje data jego nadania, a data wpływu. 

Sonda
Czy twoim zdaniem rolnicy przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas swojej pracy?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze