Rolnictwo

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/RemazteredStudio Rolnictwo

1000 zł dla rolników. Wiemy, kto dostanie pieniądze

2022-02-02 11:55

1000 zł dopłaty dla niektórych rolników to forma wsparcia na którą czekają producenci trzody chlewnej. Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocy dla producentów trzody o czym poinformował wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Co to oznacza w praktyce? Rolnicy, którzy zgłoszą urodzenie prosiąt otrzymają 1000 zł na utrzymanie loch. Podpowiadamy od kiedy można składać wniosek o pieniądze.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przekazał dobrą wiadomość dla wielu rolników. Konkretnie chodzi producentów trzody. Po tym jak Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocowy dla producentów trzody, rolnicy, którzy zgłoszą urodzenie prosiąt otrzymają 1000 zł na utrzymanie loch. Minister rolnictwa zaznaczył, że w pierwotnym rozporządzeniu przewidywana była możliwość składania wniosków w kwietniu, ale "wsłuchując się w głosy rolników", rozporządzenie zostało zmodyfikowane, a wnioski można składać już od 15 lutego do 30 kwietnia.

Kto otrzyma pomoc?

O pomoc mogą wnioskować rolnicy w których gospodarstwie prosięta urodziły lub urodzą się od 15 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.

WAŻNE! Rolnicy zwolnieni z podatku. Na jakich warunkach

Minister wyjaśnił, że to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tym trudnym okresie niskich cen skupu żywca poniżej kosztów produkcji. Okres pomocy jest do końca marca, ale jeżeli nadal cena będzie się utrzymywać na tak niskim poziomie, to będziemy rozważać jej przedłużenie - podkreślił Henryk Kowalczyk.

Sedno Sprawy - Henryk Kowalczyk

Gdzie złożyć wniosek

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik poinformował, że formularze dotyczące tej pomocy znajdą się na stronie ARiMR. Wnioski można składać osobiście do biur powiatowych Agencji, pocztą czy za pomocą e-puap.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze