Polska gospodarczym wzorem dla świata

i

Autor: Materiały Prasowe

11 listopada. Poziom życia Polaków na przestrzeni ostatnich 100 lat [INFOGRAFIKI]

2020-11-11 11:14

Poziom życia Polaków w przededniu I wojny światowej w 1913 roku, na koniec II RP w 1938 roku i na koniec PRL w 1988 roku, oscylował wokół 20 proc. poziomu życia ówczesnych Amerykanów. Dzięki rozwojowi w III RP, dzisiaj jest to już ok. 50 proc. II RP po pierwszej dekadzie porzuciła ścieżkę reform i otwartości na kapitał zagraniczny na rzecz prób wykorzystania państwa jako silnika wzrostu. Dopiero wraz z reformami rynkowymi i otwartością gospodarczą III RP zaczęliśmy systematycznie zmniejszać dystans rozwojowy do USA - analizuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

Pierwsza dekada II RP, w której państwo pełniło rolę regulatora, okazała się relatywnym sukcesem – i to pomimo odcięcia od tradycyjnych rynków zagranicznych po wybuchu komunizmu w Rosji i wojny celnej z Niemcami. Powojenna odbudowa, napływ kapitału zagranicznego i reformy pozwoliły osiągnąć przedwojenny poziom życia, nawet na tle przeżywających boom gospodarczy USA. Druga dekada II RP okazała się okresem bezpośredniej interwencji państwa i stagnacji gospodarczej. Błędy w polityce pieniężnej sprawiły, że pomimo niskiego poziomu uprzemysłowienia Wielki Kryzys dotknął Polskę równie silnie co USA. Państwo nieudolnie próbowało zastępować kapitał zagraniczny w roli silnika wzrostu, co ostatecznie przerwał wybuch II wojny światowej (Koryś, 2015). Pomimo dynamizmu powojennej odbudowy i dostępu do głębszego zasobu kapitału na ziemiach zachodnich, PRL również poniósł porażkę. Gierkowskie pchnięcie inwestycyjne na kredyt załamało się, a Polska lat 80. pogrążyła się w stagnacji - czytamy w raporcie FOR.

Tak wyglądały marsze niepodległości

Polska rozpoczęła systematyczne zmniejszanie dystansu rozwojowego do USA dopiero w III RP, kiedy powróciła na drogę reform regulacyjnych, otwartości na kapitał zagraniczny i zyskała dostęp do europejskiego wspólnego rynku. Rafał Trzeciakowski podkreśla, że obecnie rząd PiS, "podobnie jak władze II RP, ulega iluzji, że państwo może zastąpić przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów".

Poziom życia Polaków

i

Autor: Materiały prasowe Poziom życia Polaków Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-XBUG-bZwz-jRNN_poziom-zycia-polakow.png

II RP na koniec swojego 20-lecia ledwo osiągnęła relatywny poziom życia sprzed I wojny światowej. Warto jednak pamiętać, że II RP funkcjonowała w innych granicach i dopiero PRL zyskał dostęp do zasobu kapitału lepiej zindustrializowanych ziem zachodnich.

ZOBACZ TAKŻE: QUIZ. Święto Niepodległości. Ekstremalnie trudny test z historii. Średni wynik to tylko 4/10

Poziom życia Polaków

i

Autor: Materiały prasowe Poziom życia Polaków

II RP i PRL po szybkich okresach odbudowy powojennej nie były w stanie dalej systematycznie zmniejszać dystansu do USA.

Poziom życia Polaków

i

Autor: Materiały prasowe Poziom życia Polaków

Źródło: FOR

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze