12 000 Plus będzie dostępne szybciej? Rząd zdradził termin wypłat

i

Autor: SHUTTERSTOCK 12 000 Plus będzie dostępne szybciej? Rząd zdradził termin wypłat

Dostaniesz 12 tysięcy złotych od rządu. Zdradzili kiedy. Wiadomo, jakie są zasady

2021-06-14 16:07

Jednym z nowych pomysłów zwartym w przedstawionym niedawno, przez rząd Mateusza Morawieckiego, Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tak zwane 12 000 Plus. Nowy program socjalny ma wspomóc polskie rodziny w godnym wychowywaniu pociech, a młode pary do posiadania dzieci. Pierwsze doniesienia sugerowały, że RKO będzie obejmował jedynie dzieci, które urodzą się po jego wprowadzeniu. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie, czy w takim razie 12 000 Plus zacznie obowiązywać szybciej?

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z pomysłów rządu PiS przedstawionym w Polskim Ładzie. Nowy program socjalny ma w swoich założeniach pomóc polskim rodzinom w wychowaniu dzieci, a także zachęcić młode małżeństwa do macierzyństwa. 12 000 Plus przewiduje wypłatę pieniędzy dla dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Rodzice mają otrzymać kwotę 12 tys. zł, mogą oni też wybrać sposób w jaki się to odbędzie. Można będzie zdecydować się na jednokrotną wypłatę całej sumy 12 tys. zł, bądź otrzymywać przez cały okres trwania, czyli 2 lata, po 500 zł miesięcznie. RKO nie będzie objęte kryterium dochodowym. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie zastąpi programu Rodzina 500 Plus, tylko ma działać równolegle i każdy będzie mógł pobiera oba świadczenia. 

Zmiany w 12 000 Plus

Założenia dotyczące Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przedstawiane przez rząd podczas prezentacji Polskiego Ładu zakładały, że jedynie dzieci urodzone po jego wprowadzeniu będą mogły liczyć na pieniądze z tej zapomogi. W takim wypadku, gdyby ustawa weszła w życie w 2022 roku, pierwsze pieniądze trafiłyby do rodziców dopiero w 2023 roku.

Jednak ostatnia wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej, Marleny Maląg rzuca zupełnie inne światło na całą sprawę. Pani minister stwierdziła w jednym z ostatnich wywiadów, że RKO przejdzie "lifting". Zmiany miałyby polegać na tym, że pieniądze z 12 000 Plus trafiłyby także do rodzin dzieci urodzonych od początku 2022 roku.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zapewniła również, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie jedną z pierwszych reform wprowadzanych w związku z Polskim Ładem.

Sonda
Czy podoba Ci się program Polski Ład?
Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Najnowsze