seniorzy

i

Autor: pixabay

Świadczenia emerytalne

13. emerytura w tym roku będzie wcześniej? Ta grupa seniorów skorzysta!

2023-03-01 0:50

Niedawno poznaliśmy oficjalny wskaźnik tegorocznej waloryzacji oraz wysokość trzynastej emerytury. Kolejną dobrą informacją jest to, że do niektórych seniorów trafi ona wcześniej, niż się spodziewali. Kto może liczyć na "trzynastkę" we wcześniejszym terminie?

13. emerytura trafi do seniorów wcześniej. Dlaczego?

Do tej pory "trzynasta emerytura" była wypłacana 1 kwietnia. W tym roku 1 kwietnia wypada w weekend, w związku z tym część emerytów i rencistów otrzyma dodatkowe świadczenie już 31 marca. 

Seniorzy, którzy pobierają świadczenia emerytalne 10. dnia każdego miesiąca również otrzymają środki w przyspieszonym terminie, ponieważ 10 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny. Z tego wynika, że zarówno świadczenia emerytalne jak i renty powinny zostać wypłacone jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

Rekordowa waloryzacja emerytur 2023

Poza tym, że świadczenia trafią do seniorów wcześniej - będą również zwaloryzowane. Od 1 marca 2023 roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 14,8 proc. 

"Waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób.(...) Wskaźnik waloryzacji wyniesie 14,8 proc., bo tyle wyniosła średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (14,4 proc.)" - informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Wyższa emerytura minimalna. Ile wyniesie?

Wyższa będzie również emerytura minimalna. "Od 1 marca br. minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli o 250 zł więcej niż dotychczas.  Natomiast do 1588,44 zł brutto wzrosną również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Do 1588,44 zł brutto wzrosną również minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna" - brzmi komunikat na stronie ZUS.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze