1300 zł przez dwa lata
Taki pilotażowy program, który wprowadza świadczenie, został wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Został on zaakceptowany przez marszałka województwa. Inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc najuboższym obywatelom, ale także sprawić, że wyzwania związane z automatyzacją pracy oraz przebranżowieniem pracowników będą mniej dokuczliwe.
Świadczenie ma być wypłacane przed dwa lata i ma trafić od 5 do 31 tys. osób. Po tym okresie ma zostać oceniona jego skuteczność oraz wpływ na lokalną społeczność. Jeśli okaże się, że program przyniósł korzyści, zostanie on wprowadzony również w innych regionach Polski.
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Szwajcarzy są na nie!
Bezwarunkowy dochód podstawowy byłby finansowany oczywiście z podatków. Wymagałoby to jednak zwiększenia progresji podatkowej (czyli im ktoś jest bogatszy, tym płaci więcej), oraz ogólnego podwyższenia podatków, np. poprzez usunięcie ulg i zwolnień. Wymagałoby to również zmiany systemu finansowego, który obecnie jest kreowany przez prywatne banki i dług publiczny.
Podobny eksperyment przeprowadzany jest w Wielkiej Brytanii. Tam w czasie testu 30 mieszkańców miasteczka Jarrow oraz dzielnicy East Finchley w północnym Londynie będzie otrzymywać 1 600 funtów miesięcznie, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków. Badacze będą prowadzić wywiady z uczestnikami eksperymentu, aby ustalić, jak wypłacane im pieniądze zmieniły ich życie. Badaniem ma zostać również objęta grupa kontrola osób, które nie otrzymują takiego świadczenia. Badacze chcą ustalić, jak będą różnić się doświadczenia członków obu tych grup. Test w Anglii ma potrwać dwa lata.
Nie wszyscy godzą się na takie eksperymenty. Kilka lat temu Szwajcarzy w referendum odrzucili taki pomysł.