Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/Super Express Mateusz Morawiecki

System emerytalny w Polsce

15. emerytura jeszcze w tym roku? Ekspert o słowach Morawieckiego

2023-02-23 10:59

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wzrost emerytury znacząco przekroczy 20 proc. Zaskoczyło to ekspertów, którzy po dokładnej analizie stwierdzili, że waloryzacja emerytury, trzynasta i czternasta emerytura po zsumowaniu nie dają jeszcze takiego wzrostu świadczeń. W związku z tym nasuwa się pytanie - co miał na myśli premier Morawiecki?

"Emerytury wzrosną o 20 proc.". Zapewnienia premiera Morawieckiego

"Emerytury w 2023 roku wzrosną o 20 proc. (...). Podnosimy emerytury do takiego poziomu, by żaden emeryt nie ucierpiał i by podwyżka odzwierciedlała poziom inflacji. A jak dodamy do tego 13. i 14. emerytury, to wzrost emerytur znacząco przekroczy 20 proc." - przekonywał premier Mateusz Morawiecki. Stwierdzenie to zaskoczyło ekspertów, którzy po analizie i obliczeniach stwierdzili, że nawet po zsumowaniu wymienionych świadczeń - łączny wzrost nie wyniesie 20 proc. Nasuwa się więc pytanie - co szef rządu miał na myśli?

Skąd takie wyliczenia? Eksperci sugerują wypłatę 15. emerytury

Ekspert emerytalny i założyciel Debaty Emerytalnej Oskar Sobolewski w rozmowie z portalem money.pl wyjaśnił, że premierowi Morawieckiemu najprawdopodobniej chodziło o osoby które dostają świadczenia minimalne lub nieco wyższe. Ekonomiści Credit Agricole sugerują, że mogło chodzić o wypłatę piętnastych emerytur - i to właśnie te pieniądze szef rządu doliczył do swojej kalkulacji.

Inflacja przewyższa tegoroczny wskaźnik waloryzacji

Wskaźnik tegorocznej waloryzacji emerytur wynosi 14,8 proc. - i o tyle wzrosną świadczenia. Czy seniorzy mają się z czego cieszyć? Nie do końca, ponieważ wskaźnik inflacji przewyższa wskaźnik waloryzacji. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w styczniu wyniosła 17,2 proc. "Ceny żywności i wydatki na mieszkanie to były one jeszcze wyższe, bo wzrosły o niemal 21 proc. O 34 proc. zdrożały zaś nośniki energii" - przytacza gazeta.pl.

Zdaniem ekspertów inflacja może spaść w tym roku do poziomu 10 proc. "Inflacja od maja lub czerwca będzie niższa. Ale będzie to efekt bazy, efekt porównania odczytu z bardzo wysokimi odczytami z tego roku. Inflacja będzie porównywana względem tych 10,15, czy 20 proc. Dla konsumentów to jednak będzie marne pocieszenie" - podkreślił w rozmowie z gazeta.pl prof. Marian Noga, były członek RPP.

Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze