Pakiet telekomunikacyjny określa maksymalne stawki za rozmowy na terenie Unii Europejskiej i stanowi kolejny krok do stworzenia jednolitego rynku cyfrowego dla mieszkańców wspólnoty. Wspólny poziom cen był konieczny, ze względu na różnice w wysokości opłat za międzynarodowe połączenia w poszczególnych państwach członkowskich. Przeciętna cena połączenia między państwami Unii była wyższa trzykrotnie, niż połączenie krajowe.
ZOBACZ TEŻ: Najnowszy smartfon Xiaomi już w Polsce. Ile kosztuje Mi 9 SE? [ZDJĘCIA]
Zgodnie z założeniami pakietu telekomunikacyjnemu, maksymalna cena za minutę rozmowy, bez wliczonego podatku VAT, nie może przekroczyć 19 centów za minutę rozmowy. Z kolei wysłanie SMSa nie może kosztować więcej niż 6 centów (plus VAT).
To nie koniec zmian. Nowe przepisy nakładając na państwa członkowskie także nowy wymogi bezpieczeństwa informacji, oraz szyfrowania danych. Nowością jest także prawo do zachowania numeru telefonu, przez miesiąc po rozwiązaniu umowy oraz prawo do zwrotu niewykorzystanych środków przedpłaconych. W przypadku nadużycia po zmianie numeru będzie przysługiwać odszkodowanie.
Unia przygotowuje się także na rozwój sieci 5G. Państwa członkowskie będą musiały udostępnić odpowiednie częstotliwości do 2020 roku, w co najmniej jednej dużej miejscowości. Wprowadzany będzie także nowy system powiadomień o sytuacjach kryzysowych.