1500 zł mandatu za jazdę na rowerze po osiedlu. Nowy taryfikator mandatów

i

Autor: Shutterstock

1500 zł mandatu za jazdę na rowerze po osiedlu. Nowy taryfikator mandatów

2022-01-06 17:00

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Regulacja zaostrza kary dla sprawców wykroczeń drogowych, m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł. Nowe stawki mandatów zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Nowe mandaty czekają także na rowerzystów.

Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie z telefonu w czasie jazdy wyniesie 500 zł. Tyle samo kosztowało będzie przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu lub środka odurzającego na rowerze, motorowerze lub motocyklu poza wózkiem bocznym.

Od 300 do 500 zł wyniesie mandat za niezachowanie przez kierującego pojazdem odstępu za poprzedzającym pojazdem poza obszarem zabudowanym w tunelu o długości przekraczającej 500 m, zaś od 500 do 2,5 tys. zł będzie kosztowała jazda tzw. korytarzem życia.

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach lub na nie wchodzącemu zapłacimy 1,5 tys. zł. Taki sam mandat będzie groził kierującemu pojazdem, który skręcając w drogę poprzeczną nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez tę jezdnię. 1,5 tys. zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, albo ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Podwyższona została również górna granica grzywny za niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, kto w danym miejscu i czasie prowadził pojazd. Wtedy należy się liczyć z karą w wysokości nawet 8 tys. zł. 

Rozbój we Wrocławiu. Policjanci poszukują mężczyzny na rowerze

W województwie opolskim pierwsi kierowcy zostali ukarani według nowego taryfikatora mandatów. Jak poinformowała w poniedziałek KW Policji w Opolu, rekordowy mandat otrzymał rowerzysta, który za jazdę pod wpływem alkoholu otrzymał mandat w wysokości 2,5 tys. złotych.

Opolska policja przypomina, że od nowego roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, przewidujący znacznie wyższe kary za wykroczenia drogowe. Przekonali się już o tym pierwsi kierowcy, przyłapani na łamaniu przepisów.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim kierujący seatem, który przekroczył na terenie zabudowanym dopuszczalną prędkość o 53 km/h, oprócz utraty prawa jazdy i 10 nowych punktów karnych na swoim koncie, otrzymał mandat w wysokości 1,5 tysiąca złotych.

W powiecie prudnickim, jadący osobowym volkswagenem został przyłapany na tym, jak w terenie zabudowanym jechał z prędkością 99 km/h, za co został ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych i 8 punktami karnymi.

Rekordzistą jest 55-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego, który jechał rowerem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Zgodnie z nowymi przepisami został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Sonda
Czy często jeździsz na rowerze?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze