Pieniądze

i

Autor: Canva Pro

Ostatni moment

2000 zł prezentu świątecznego od szefa bez PIT

2023-11-29 18:00

Ostatnie akordy przepisów covidowych sprawiają, że można otrzymać od pracodawcy nieopodatkowany świąteczny prezent do 2 tys. zł. Zwolnienie z podatku PIT jest jednak obłożone warunkami. Jaki prezent uniknie dzielenia się z urzędem skarbowym?

2 tys. prezentu bez podatku tylko do końca 2023 r.

Prezenty świąteczne to powszechna praktyka w wielu miejscach pracy. Jednocześnie, art. 12 ust 1 ustawy PIT uznaje za przychód „różnego rodzaju dodatki, nagrody”. Jednak jest sposób na obejście zasady ogólnej – pracodawca może dać zatrudnionym prezent, którym nie muszą się dzielić z z urzędem skarbowym.

2 tys. prezentu na święta musi być z właściwego funduszu, żeby uniknąć podatku

Limit zwolnienia świadczeń dla pracownika z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zwiększono z 1000 zł na 2000 zł. Jednak ten przywilej powstał w czasach epidemii, obowiązuje tylko do końca 2023 r.

Wniosek? Pracodawca, który chce wypłacić zatrudnionym większy bonus bez podatku, ma czas do końca 2023 r. Od przyszłego roku limit nieopodatkowanych prezentów zwiększających pensje zostanie znów obniżony do 1 tys. zł.

Należy podkreślić, że prezent świąteczny musi być finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W przeciwnym wypadku zostanie opodatkowany tak samo jak wynagrodzenia.

Kolejny warunek dla zwolnienia od podatku PIT - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to osobne środki, na osobnym rachunku bankowym w celu wsparcia socjalnego zatrudnionych. Prezenty świąteczne z tego funduszu nie mogą być rozdane w tej samej kwocie dal wszystkich.

Pracodawca, który chce podarować prezenty świąteczne bez PIT-u, powinien ustalić ich wysokość według zasady „im słabsza kondycja finansowa, tym większy prezent”. Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych muszą być wsparciem socjalnym, aby były nieopodatkowane.

Darowizna od pracodawcy na kwotę 5 tys. zł. Również można uniknąć podatku

Sposobem na obejście limitów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest prezent świąteczny w formie zwykłej darowizny, który jest wypłacany ze „zwykłego” konta pracodawcy (środków obrotowych). Wtedy obowiązuje limit 5733 zł darowizny bez PIT-u w skali pięciu lat.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

QUIZ PRL. Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Sprawdź w tym quizie, co o nich wiesz

Pytanie 1 z 10
Sznurek, którym przewiązywano zawijane w papier prezenty zrobiony był:
Święta w PRL
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze