Rolnictwo

i

Autor: Shutterstock Rolnictwo

Odpowiedzialność odszkodowawcza

20 tys. euro. Tyle zapłaci rolnik za zostawienie brudnych śladów na drodze

2024-09-03 15:37

Powrót z pola uprawnego ciągnikiem może spowodować odpowiedzialność z Kodeksu wykroczeń. W polskich realiach nie jest to kosmiczna kwota. Osobną kwestią jest odpowiedzialność odszkodowawcza. W tym aspekcie można już zapłacić więcej.

Rolnik zapłaci 20 tys. euro za ślady na drodze jednak to nie grzywna za wykroczenie

Serwis interia.pl opisał relację niemieckich mediów na temat rolnika ukaranego kwotą 20 tys. euro za zabrudzenie drogi. Jednak nie jest to przejaw nieproporcjonalnie surowego niemieckiego Kodeksu wykroczeń, chodziło o odpowiedzialność odszkodowawczą.

Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiły, że zabrudzenia spowodowały śliskość na drodze. Śmieciarka wpadła w poślizg, straty były rzędu 20 tys. euro. Na końcu orzekł Sąd Okręgowy we Flensburgu. Rolnik musiał zapłacić za straty.

Jak wyglądałaby analogiczna historia z zabrudzeniem drogi w Polsce?

Zgodnie z art. 91 Kodeksu wykroczeń:

„Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

Powyższy przepis rozstrzyga, że w polskich warunkach maksymalna grzywną za wykroczenie byłaby kwota 1500 zł. Jednak zasady dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej są podobne w różnych krajach zachodniej kultury prawnej. Gdyby rolnik lub inny kierowca pojazdu mechanicznego w Polsce miał podobnego pecha jak w opisanym przypadku za Odrą, to również powstałoby ryzyko zapłaty odszkodowania.

Zgodnie z art. 436 Kodeksu cywilnego:

„Odpowiedzialność przewidzianą w artykule poprzedzającym (na zasadzie ryzyka) ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek komunikacji w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny”.

W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, strona żądająca odszkodowania ma w sądzie ułatwione zadanie wobec przypadku odpowiedzialności na zasadzie winy.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze