pieniądze

i

Autor: pixabay.com

200 zł podwyżki dla milionów Polaków. Sprawdź, czy ci się należy

2021-01-05 6:08

Chociaż rok 2020 mało kto będzie ciepło wspominać, to dopiero co zaczynający się Nowy Rok 2021 już przyniósł miłą niespodziankę wielu Polakom. Aż 1,5 milionów osób rok rozpoczęło z wyższymi wynagrodzeniami za pracę! Wszystko dzięki podwyżce płacy minimalnej.

Nowy rok to wiele nowych, dobrych wiadomości dla pracujących polaków. W 2021 roku wzrosła pensja minimalna. Z dotychczasowych 2600 zł najniższe pobory podskoczył do 2800 zł. To dopiero początek! Wzrosnąć mają także różne świadczenia. Podana kwota to oczywiście pensja brutto, od której trzeba odjąć składki. Na rękę najsłabiej opłacany pracownik otrzyma 2061 zł (dotychczas było to 1920 zł).

Takie wypłaty otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków. Według szacunków PAP płaca minimalna będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na 2021 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Nowe zasady dotyczą nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę. Osoba, która obowiązki wykonuje w oparciu o umowę cywilnoprawną ze stawką godzinową również odczuje podwyżkę. Dotychczasowa stawka godzinowa wynosiła 17 zł brutto, po podwyżce od 1 stycznia 2021 wynosi 18,3 zł brutto

Zmiany w programie 500 plus na dziecko. Kiedy trzeba złożyć nowy wniosek o świadczenie?

Rewolucja! Pensja minimalna ZALEŻNA od miejsca zamieszkania! Gdzie zarobisz najwięcej?

Mimo to, wielu Polaków może czuć się oszukanych. Wcześniej mówiło się o znacznie bardziej spektakularnej podwyżce. W 2021 r. pensja minimalna miała wynieść 3000 zł, a w kolejnym roku 4000 zł. Ekonomiści i przedsiębiorcy zwracali uwagę, że ta propozycja jest szkodliwa dla gospodarki i nierealna w obecnej sytuacji. Jeszcze bardziej sprawę pogorszyła pandemia koronawirusa.

Sonda
Czy płata minimalna zależna od regionu to dobry pomysł?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia co roku ustala rząd po negocjacjach z Radą Dialogu Społecznego. Zwykle Rada Ministrów musi swoje propozycje przedstawić do połowy czerwca, tym razem jednak, z powodu pandemii, negocjacje się opóźniły.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze