Zawody biją rekordy popularności – w ciągu czterech dni wyczerpano limit 20 tys. uczestników, co jest absolutnym rekordem frekwencji. W tym roku, będą też mogły wziąć w nich udział dzieci startując w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Przed startem, tysiące biegaczy zaśpiewają razem Mazurka Dąbrowskiego, a następnie dokładnie o godzinie 11:11 wyruszą na trasę.
– W tym biegu chodzi co coś więcej. To doskonała okazja, by świętować dzień tak ważny dla wszystkich Polaków – stulecie odzyskania niepodległości – mówi Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie. - Od lat Bank jest partnerem Biegu Niepodległości w Warszawie, ale też Biegu Niepodległości w Rzeszowie i Gdyni – dodaje.
Bieg Niepodległości w Warszawie jest ostatnim i zarazem największym biegiem z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”, w skład której wchodzą też Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Powstania Warszawskiego.
– Zachęcamy, żeby w zawodach brały udział całe rodziny, rodzice – w biegu głównym na 10 km, a dzieci – na dystansie 1918 m. W niedzielnym biegu wystartują osoby niewidome, które pojadą na tandemach z opiekunami a także osoby niesłyszące i niedosłyszące. Bieg Niepodległości łączy biegaczy – mówi Karol Adamaszek, kierownik Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.
W biało-czerwonych barwach
W tegorocznym biegu nie zabraknie akcentów nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się, m.in. koncert pieśni niepodległościowych. Teksty piosenek będą wyświetlane na ekranach, aby jak najwięcej osób łatwo mogło dołączyć do wspólnego śpiewania. Po raz kolejny zorganizowany zostanie też pokaz rekonstrukcyjny członków Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.
Uczestnicy biegu w Warszawie, podobnie, jak w Rzeszowie i Gdyni wystartują w białych i czerwonych koszulkach z charakterystycznym logo z napisem: „niepodległa” tworząc „żywą” flagę Polski.
Każdy krok ma znaczenie
Wspólny bieg będzie nie tylko doskonałym sposobem spędzenia czasu z rodziną czy znajomymi oraz doskonałą formą upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To również okazja, by pomóc. Podczas 30. Biegu Niepodległości pobiegniemy dla 6-letniej Zosi, która od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Szansą na poprawę stanu zdrowia jest specjalistyczna operacja selektywnej rizotomii kręgosłupa (SDR) w USA. Zosia jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
– Aby pomóc dziewczynce, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Zosi” i dotrzeć z nią do mety, a za zaangażowanie zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto organizacji, której dziewczynka jest podopieczną – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Zosi” będzie można odbierać w dniu biegu, tj. 11 listopada, w godzinach od 9:00 – 11:00 na stoisku PKO Banku Polskiego zlokalizowanym przy wejściu głównym do Centrum Handlowego Arkadia oraz na rogu Al. Jana Pawła II i ul. Stawki przy zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Od 2013 roku odbyło się 375 takich akcji, w których wzięło udział ponad 150 tys. osób. Fundacja PKO Banku Polskiego, do tej pory wsparła 425 beneficjentów kwotą ponad 4,7 mln zł.