Rafał Brzoska

i

Autor: JWojciech Olkusnik/East News Rafał Brzoska

Inflacja w Polsce

35 procent inflacji? Prezes InPost o niepokojących prognozach

2022-10-10 9:52

Założyciel i prezes InPostu Rafał Brzoska w rozmowie z portalem money.pl apeluje do rządzących o uszczelnienie przepisów ws. opodatkowania zagranicznych spółek. Wypowiedział się również na temat "daniny Sasina" oraz zdradził w jaki sposób chroni środki przed szalejącą inflacją.

Kim jest Rafał Brzoska?

Rafał Brzoska to polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl; inwestor i mecenas start-upów. 

W 2006 roku założył firmę InPost i zorganizował w Polsce sieć samoobsługowych paczkomatów. W 2011 roku zadebiutował na liście najbogatszych Polaków. W 2021 zajął siódme miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes" z majątkiem wycenianym na 5,7 mld zł.

Kryzys gospodarczy i kwestia opodatkowania obcego kapitału

W rozmowie z portalem money.pl poruszył wiele istotnych dla Polaków kwestii - takich jak inflacja, inwestycje czy trwający kryzys gospodarczy. Zapytany o kwestie opodatkowania spółek podkreślił, że grupa InPost odprowadza ogromne kwoty w ramach podatku.

"Grupa InPost zapłaciła w Polsce 222 mln zł podatku CIT za ubiegły rok. To więcej niż w poprzednich latach. W tym samym czasie nasi konkurenci mam na myśli firmy z zagranicznym kapitałem, które osiągają przychody na naszym rynku, łącznie odprowadzili do polskiego budżetu 160 mln zł CIT-u, co oznacza, że InPost zapłacił o ponad 60 mln więcej podatków niż cała nasza konkurencja razem wzięta - łącznie 7 firm" - powiedział w rozmowie z portalem money.pl.

Rafał Brzoska wypowiedział się również na temat optymalizacji oraz uszczelnienia podatkowego w sprawie firm z obcym kapitałem. "Jesteśmy w trudnej sytuacji i powinniśmy wspierać rodzime firmy, bo to one płacą największe podatki w Polsce i tworzą miejsca pracy. Dlatego według mnie powinny być traktowane co najmniej na równi z firmami należącymi do zagranicznych grup kapitałowych" - zaznaczył w rozmowie z money.pl.

"InPost, który cały czas inwestuje, przy przychodach 3,46 mld zł, wpłacił do budżetu 222 mln zł z tytułu CIT, a nasi zagraniczni konkurenci, mając razem przychody na poziomie 11,98 mld zł, razem wzięci wpłacili 160 mln. I problem ten nie dotyczy tylko branży logistycznej, ale całego biznesu w Polsce" - dodał.

Rafał Brzoska o "daninie Sasina"

W rozmowie z money.pl poruszył także kwestię wprowadzenia podatku od zysków nadmiarowych potocznie nazywanego "daniną Sasina". "(...) mam nadzieję, że jeśli pracę nad tym podatkiem będą kontynuowane, to strona rządowa weźmie pod uwagę postulaty i propozycje firm. Gdyby jednak został uchwalony w takiej formie, jak opisują to media, bo przecież nie widzieliśmy projektu ustawy, to byłaby to kara dla polskich przedsiębiorstw, które w Polsce wykazują zyski i płacą od nich podatki" - powiedział Rafał Brzoska, prezes i założyciel InPost.

35 procent inflacji? Prezes InPost ostrzega

Szymon Brzoska w rozmowie z portalem podjął również temat inflacji. Podkreślił, że "szalejąca i nieprzewidywalna inflacja" stanowi aktualnie największe wyzwanie. "Nie wiem, czy w przyszłym roku wyniesie 20, 25, czy może 10 proc. Sądzę, że może ona wynieść nawet ponad 20 proc." - dodał. Podkreślił również, że gdyby  działania stosowane w czasach pandemii tj. przeznaczanie miliardów, by ratować firmy wprowadzono również dziś - byłoby to "dolewanie benzyny do ognia". "Przy takiej inflacji wpompowanie kolejnych pieniędzy w gospodarkę skończy się nie 25-procentową inflacją, a 35-procentową" - ostrzegał Rafał Brzoska.

Inwestycje w czasach kryzysu gospodarczego

Zapytany o to w co warto zainwestować, by ochronić środki w czasach inflacji zaznaczył, że "to olbrzymi problem znaleźć aktywa, które nie tracą na wartości". "Dziś wyżej oprocentowane są obligacje, również nieruchomości cały czas są na plusie. Na akcje jest za wcześnie. Bardzo trudna sytuacja rynkowa ogranicza możliwości inwestycyjne" - powiedział w rozmowie z money.pl.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?
Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka
Najnowsze