4 złote brutto lub wcale za pracę w niedzielę. Pracownicy handlu wyjdą na ulicę

2021-10-22 16:30
Kasjerka, kasa, sklep, supermarket
Autor: SHUTTERSTOCK Kasjerka, kasa, sklep, supermarket

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja "uszczelniająca" przepisy prawdopodobnie zakończy omijanie zakazu handlu w niedzielę przez właścicieli sklepów. To jednak niejedyna zmiana jakiej żądają pracownicy handlu. Związkowcy z "Solidarności" zapowiedzieli już, że 4 listopada będą strajkować, aby właściciele firm spełnili ich warunki. Strajkujący chcą wyższych płac, szerszych kadr i respektowania niedziel wolnych od handlu, bo można się spodziewać, że i na uszczelnione przepisy znajdzie się sposób.

Pracownicy sieci handlowych wyjdą na ulice

Od kiedy właściciele sieci handlowych znaleźli sposób na ominięcie zakazu handlu w niedzielę, wielu pracowników zaczęło się buntować. Skarżą się na brak dodatków za pracę w dni świąteczne, na to mogą liczyć tylko pracujący w Kauflandzie i Carrefourze. Do tego a wysokość dodatków wynosi jedynie 4 zł brutto na godzinę. Związkowcy z "Solidarności" nie są zadowoleni z tego stanu rzeczy i zaplanowali protest. 

ZOBACZ Przed świętami nie zrobisz zakupów w Biedronce! Sklep wydał ważny komunikat

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę

Omijanie zakazu handlu w niedzielę ma ukrócić kolejne uszczelnienie ustawy, ale można się spodziewać, że i na nią handlowcy znajdą sposób. Jak wynika z relacji pracowników, sklepy zdecydowały się na otworzenie w niedziele bez wcześniejszej konsultacji z pracownikami. W wielu wypadkach zmieniono grafiki z dnia na dzień i nie ustalono dodatków za pracę w dzień świąteczny. 

Strajkujący chcą wyższych płac i szerszych kadr

Uregulowanie pracy w niedziele to niejedyny postulat związkowców. Pracownicy są niezadowoleni z tego, że wiele sieci sklepów nie standaryzuje pensji w całym kraju, zarobki zależą od miejsca zamieszkania. Pracodawcy mają tłumaczyć swoje decyzje kosztami życia, które są inne w różnych regionach kraju. Związkowcy twierdzą jednak, że ceny są takie same, niezależnie od umiejscowienia sklepu.

Co ciekawe, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2021 roku orzekł, że zróżnicowane wynagrodzenie w zależności od lokalizacji, gdy pracownik ma to samo stanowisko i wykonuje te same obowiązki, jest niezgodne z prawem. Wyrok zapadł w sprawie 6 tys. brytyjskich pracowników Tesco.

Sonda
Czy niedziele niehandlowe to dobry pomysł?

Związkowcy żądają również poradzenia sobie z problemem braków kadrowych. Jak relacjonują, jest problem z obsadzeniem pracy w weekendy, ze względu na zbyt małą ilość pracowników. Zgodnie z prawem, za dodatkowy dzień pracy w tygodniu, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Jednak przez brak ludzi, trudno go odebrać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze