Konsumpcja rosła jeszcze szybciej niż pod koniec 2021 r.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Konsumpcja rosła jeszcze szybciej niż pod koniec 2021 r.

4 złote brutto lub wcale za pracę w niedzielę. Pracownicy handlu wyjdą na ulicę

2021-10-22 16:30

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja "uszczelniająca" przepisy prawdopodobnie zakończy omijanie zakazu handlu w niedzielę przez właścicieli sklepów. To jednak niejedyna zmiana jakiej żądają pracownicy handlu. Związkowcy z "Solidarności" zapowiedzieli już, że 4 listopada będą strajkować, aby właściciele firm spełnili ich warunki. Strajkujący chcą wyższych płac, szerszych kadr i respektowania niedziel wolnych od handlu, bo można się spodziewać, że i na uszczelnione przepisy znajdzie się sposób.

Pracownicy sieci handlowych wyjdą na ulice

Od kiedy właściciele sieci handlowych znaleźli sposób na ominięcie zakazu handlu w niedzielę, wielu pracowników zaczęło się buntować. Skarżą się na brak dodatków za pracę w dni świąteczne, na to mogą liczyć tylko pracujący w Kauflandzie i Carrefourze. Do tego a wysokość dodatków wynosi jedynie 4 zł brutto na godzinę. Związkowcy z "Solidarności" nie są zadowoleni z tego stanu rzeczy i zaplanowali protest. 

ZOBACZ Przed świętami nie zrobisz zakupów w Biedronce! Sklep wydał ważny komunikat

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę

Omijanie zakazu handlu w niedzielę ma ukrócić kolejne uszczelnienie ustawy, ale można się spodziewać, że i na nią handlowcy znajdą sposób. Jak wynika z relacji pracowników, sklepy zdecydowały się na otworzenie w niedziele bez wcześniejszej konsultacji z pracownikami. W wielu wypadkach zmieniono grafiki z dnia na dzień i nie ustalono dodatków za pracę w dzień świąteczny. 

Strajkujący chcą wyższych płac i szerszych kadr

Uregulowanie pracy w niedziele to niejedyny postulat związkowców. Pracownicy są niezadowoleni z tego, że wiele sieci sklepów nie standaryzuje pensji w całym kraju, zarobki zależą od miejsca zamieszkania. Pracodawcy mają tłumaczyć swoje decyzje kosztami życia, które są inne w różnych regionach kraju. Związkowcy twierdzą jednak, że ceny są takie same, niezależnie od umiejscowienia sklepu.

Co ciekawe, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2021 roku orzekł, że zróżnicowane wynagrodzenie w zależności od lokalizacji, gdy pracownik ma to samo stanowisko i wykonuje te same obowiązki, jest niezgodne z prawem. Wyrok zapadł w sprawie 6 tys. brytyjskich pracowników Tesco.

Sonda
Czy niedziele niehandlowe to dobry pomysł?

Związkowcy żądają również poradzenia sobie z problemem braków kadrowych. Jak relacjonują, jest problem z obsadzeniem pracy w weekendy, ze względu na zbyt małą ilość pracowników. Zgodnie z prawem, za dodatkowy dzień pracy w tygodniu, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny. Jednak przez brak ludzi, trudno go odebrać.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze