400 plus na żłobek od 1 kwietnia! Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe?

i

Autor: pexels.com 400 plus na żłobek od 1 kwietnia! Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe?

400 plus na dziecko w żłobku. Ruszył nabór wniosków

2022-04-01 13:37

Rozpoczął się nabór wniosków na "400 plus", nazwany przez ZUS dofinansowaniem obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Projekt ma na celu wesprzeć Polaków w łączeniu obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Wnioski można składać drogą tylko drogą elektroniczną, poprzez system PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną, o ile nasz bank oferuje taką usługę. Są jednak pewne warunki i ograniczenia dotyczące otrzymania finansowania.

400 plus na dziecko w żłobku. Można już składać wnioski

Dofinansowanie 400 plus na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym, lub na dziennego opiekuna przysługuje na dziecko, na które nie został przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy. Ponadto żłobek, lub klub dziecięcy musi być wpisany do rejestru, podobnie w przypadku dziennego opiekuna. Również dziecko powinno być wpisane do rejestru instytucji/opiekuna.

Ponadto 400 zł to maksymalna kwota dofinansowania. To znaczy, że jeżeli rodzic płaci za żłobek np. 300 zł, to dokładnie tyle wyniesie dofinansowanie. Wnioskodawca nie dostanie jednak pieniędzy do ręki, ZUS przekaże je na rachunek bankowy instytucji, która sprawuje dzienną opiekę nad dzieckiem. Wnioski można składać przez PUE ZUS, portal Emp@tia, albo bankowość elektroniczną, jeśli takowa oferuje odpowiednią usługę. Wniosek trzeba złożyć do końca maja.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Rodzice mogą liczyć na wyrównanie od początku roku

Jak podaje ministerstwo rodziny, po otrzymaniu przez placówkę lub dziennego opiekuna informacji o dofinansowaniu, można obniżać opłatę w kolejnych miesiącach, w których dziecko będzie korzystać z instytucji. Ponadto dofinansowanie może być przekazywane przelewem lub gotówką rodzicowi.

Sonda
Oddajesz dzieci do żłobka?

Rodzicom przysługuje również wyrównanie od 1 stycznia 2022 roku. Instytucja zajmująca się opieką nad dzieckiem może więc zwrócić rodzicowi część poniesionej opłaty, lub w formie obniżki opłat za kolejne miesiące.

Najnowsze