W funduszach inwestycyjnych Polacy przechowują obecnie już 100 miliardów złotych swoich oszczędności. Kwota ta w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła aż 14-krotnie! Skąd tak gwałtowny wzrost zainteresowania tą formą pomnażania oszczędności? Oto 5 złotych zalet lokowania pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, o których warto wiedzieć:
1. Większe możliwości zysku
Fundusz stale inwestuje nasze oszczędności. To, co wypracuje, jest dzielone pomiędzy uczestników funduszu. Zysk jest pomniejszany jedynie o koszty zarządzania, które są z góry określone.
2. Większa swoboda dysponowania pieniędzmi
Lokując pieniądze w funduszu, zachowujemy nad nimi kontrolę. Możemy codziennie obserwować, jak zmienia się ich wartość. Możemy też w wybranym momencie wycofać się bez utraty tego, co do tej pory udało się wypracować.
3. Niskie koszty inwestowania
Fundusz jest instytucją zbiorowego inwestowania. Można więc powiedzieć, że lokuje środki w sposób hurtowy. Dlatego też ma możliwość inwestowania znacznie taniej, niż zrobilibyśmy to indywidualnie. Warto dodać przy tym, że fundusze umożliwiają inwestowanie nawet drobnych sum (najczęściej minimalna wpłata to 100 zł).
4. Opieka ekspertów nad naszymi pieniędzmi
Lokując oszczędności w funduszu, powierzamy je ludziom, którzy mają ogromne doświadczenie i kompetencje w zakresie finansów, ekonomii, prawa. Są oni zatrudniani przez fundusz po to, by przez cały czas zarządzać naszymi pieniędzmi.
5. Fundusz w odróżnieniu od banku nie może zbankrutować
Zgodnie z polskim prawem każdy bank jako spółka akcyjna może ogłosić upadłość. Na szczęście w polskim systemie bankowym zdarza się to niezwykle rzadko. Warto jednak pamiętać, że fundusze inwestycyjne są w praktyce pozbawione takiej możliwości. Inwestując środki na dłuższy okres, możemy więc czuć się pewniej w czasach kryzysu bankowego.
Artykuł przedstawia osobiste poglądy autora, a nie instytucji, z którą jest związany.