500 plus albo ulga rodzinna. Tysiące rodzin musi wybierać

2017-11-28 13:01
500 plus trafiło do Trybunału Konstytucyjnego
Autor: Shutterstock

Tysiące polskich rodzin - szczególnie tych uboższych, stoi przed trudnym wyborem: pobierać 500 plus z rządowego programu czy skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci. Okazuje się, że w wielu przypadkach rodzice nie mogą skorzystać z obu opcji jednocześnie. Co to na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? - Należy podkreślić, że korzystanie z ulg podatkowych/zwrotów, stanowi prawo, a nie obowiązek podatnika - czytamy na stronie resortu.

Rządowy program "Rodzina 500 plus" cieszy się ogromną popularnością i notuje spore sukcesy - choćby przy wyciąganiu dzieci z ubóstwa czy całych rodzin z zadłużenia. W gorszej sytuacji są samotni rodzice z jednym dzieckiem, którzy pomimo niskich zarobków, przekraczają progi dochodowe zapisane w 500 plus.

Zobacz też: Szokujący efekt 500 plus. Grozi ubóstwem w rodzinach bez... 500 plus

A to nie wszystko! Tysiące polskich rodzin musi wybierać czy chce nadal pobierać świadczenie 500 plus czy skorzystać z popularnej ulgi podatkowej na dzieci? Jak to możliwe, że obie opcje wykluczają się? Dla rządu Beaty Szydło to nie problem, ale uboższe rodziny z jednego dodatku muszą zrezygnować. Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza".

Przypomnijmy, że 500 plus przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jedynie w rodzinach z dochodem nie większym niż 800 zł na jednego członka rodziny (1200 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych). Wielu z nich dostanie z urzędu pismo o przekroczeniu ustawowego progu dochodowego, choć zarabiają mniej niż przewiduje 500 plus. Jak to możliwe? Po prostu skorzystali w rozliczeniu podatkowym z ulgi prorodzinnej.

W przypadku uboższych rodzin, które płacą mniejszy podatek, nie ma od czego odliczyć całej przysługującej im ulgi na dzieci. - W takiej sytuacji rozliczenie podatkowe (PIT) za 2017 rok daje podatnikom nie tylko prawo do odjęcia od płaconego podatku ulgi prorodzinnej, ile zwrotu jej niewykorzystanej części. I fiskus pieniądze przelewa na konto podatnika (...) Zwrócone „wyrównanie" ulgi prorodzinnej zgodnie z przepisami dolicza się do dochodu branego pod uwagę przy ustalaniu, czy 500 plus się należy rodzicowi na jedynaka lub pierwsze dziecko, czy nie. Wystarczy nawet niewielka kwota zwrotu, by przekroczyć próg dochodowy (800 zł) i stracić świadczenie - czytamy w "GW".

I teraz taka rodzina musi wybierać czy chce otrzymywać 500 plus na jedno dziecko (rocznie 6 tys. zł) czy otrzymać zwrot podatku w uldze prorodzinnej w kwocie 1128 zł. Jak taką sytuację tłumaczy resort Elżbiety Rafalskiej?

Sprawdź również: 500 plus. Większość Polaków nie wie, że to ich podatki finansują 500 zł na dziecko [RAPORT]

- Należy podkreślić, że korzystanie z ww. ulg podatkowych/zwrotów, stanowi prawo, a nie obowiązek podatnika. Oznacza to, że każdy podatnik sam decyduje, czy z ww. ulgi/zwrotu skorzysta – podatnika powinien więc dokonać analizy, czy ewentualne skorzystanie z ulgi/zwrotu, powiększającej niewątpliwie jego dochód, nie spowoduje przekroczenia kryterium dochodowego od którego uzależnione jest prawo do ww. świadczeń - czytamy na stronie ministerstwa.

MRPiPS doradza również, że jeśli rodziny skorzystały już z ulgi/zwrotu w ramach rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych i w konsekwencji straciły prawo do 500 plus na pierwsze dziecko, mają prawo dokonać korekt w swojej deklaracji PIT.

 

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza", MRPiPS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze