500 plus 2020

i

Autor: Shutterstock

500 plus będzie WALORYZOWANE I ROZSZERZONE? Minister mówi o zmianach

2020-01-17 8:30

Popularny program Rodzina 500 plus funkcjonuje już 4 lata. Rządowe wsparcie pieniężne dla dzieci wprowadzone zostało jeszcze za rządów premier Beaty Szydło. Teraz, gdy u steru jest Mateusz Morawiecki, a głową ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowego działania 500 plus oraz ważnej zapowiedzi, czy świadczenie wychowawcze będzie waloryzowane lub zwiększone.

500 plus, które wypłacane jest od 2016 roku, to – jak podkreśla szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – priorytet rządu Mateusza Morawieckiego. Zmiany, które PiS wprowadził w lipcu 2019 roku sprawiły, że teraz 500 plus przysługuje na każde dziecko. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 500 plus NOWE TERMINY wypłat od lutego 2020. Kiedy dostaniesz pieniądze ze świadczenia?

- Początek roku to zawsze czas podsumowań. Jeżeli popatrzymy na program Rodzina 500 plus, to od początku jego funkcjonowania do końca listopada 2019 roku do rodzin trafiło ponad 92 miliardy złotych. To wsparcie dla 6,4 miliona dzieci – stwierdza minister Marlena Maląg. - Świadczenia są na bieżąco wypłacane. Program przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin. Ale nasza polityka prorodzinna sprzyja nie tylko rodzinom, jest także kołem zamachowym polskiej gospodarki – dodaje szefowa resortu rodziny.

Na 500 plus w 2020 roku przewidziano ok. 40 miliardów złotych. Wielu Polaków jednak uważa, że przez rosnące ceny świadczenie traci na swojej wartości w porównaniu z 2016 rokiem. Rząd jednak nie widzi, póki co, potrzeby zmian w 500 plus.

- Tworzymy strategie demograficzną i liczymy, że ten materiał, który zostanie wypracowany wspólnie z Radą Rodziny, pozwoli obrać odpowiednie kierunki pracy rządu i wsparcia dla rodzin – mówi Marlena Maląg. - Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci.

Atrakcje dla dzieci. Co ciekawego robić z dziećmi w Warszawie i nie wydać przy tym fortuny?

Szefowa MRPiPS podkreśliła także, że program osiągnął swoje cele i, przede wszystkim, 500 plus łamie stereotypy.

- Rodziny wiedzą, na co przeznaczać pieniądze z programu. Stereotyp, że Polacy w niewłaściwy sposób wydają te środki nie znajduje potwierdzenia w faktach. Zamiana świadczeń pieniężnych na pomoc rzeczową jest mikroskopijna. To jest śladowa skala problemu, która nie ma wpływu na zmianę podejścia do wypłaty tego świadczenia – ocenia minister.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze