Wnioski o świadczenie rodzinne w ramach rządowego programu można składać od 1 kwietnia br., czyli dokładnie od dnia, w którym program wystartował. Według szacunków, uprawnionych do otrzymania pieniędzy w całej Polsce jest 2,7 mln rodzin. Aby obsłużyć wszystkie te osoby, postanowiono, że wniosków nie trzeba będzie składać natychmiast – rodzice, którzy chcą otrzymać świadczenie z wyrównaniem od kwietnia, mają jeszcze jeden dzień (do 1 lipca) na wypełnienie papierów. Jako że do programu 500 zł na dziecko można przystąpić w dowolnym momencie, nawet jeśli ktoś się nie wyrobi i złoży wniosek po 1 lipca, i tak dostanie pieniądze, z tym że będą naliczane od miesiąca, w którym złożono dokument – bez żadnego wyrównania.
ZOBACZ TEŻ: 500 plus. Ostatnia szansa na pieniądze za trzy miesiące
Należy jednak pamiętać, że przyjdzie czas, kiedy wniosek trzeba będzie powtórzyć, aby świadczenie nie ustało. Ministerstwo Rodziny chce, by - co do zasady - rodzice składali wnioski w październiku każdego roku. UWAGA!!! Rok 2016 jest jednak pod tym względem specyficzny na korzyść rodziców. Kolejny wniosek będą oni musieli złożyć dopiero w październiku 2017, a nie bieżącego roku. Jest to związane z tym, że urzędnicy chcą, aby rodzice składali wnioski o świadczenie tylko raz w roku. Podsumowując: aby świadczenie nie ustało, wnioski trzeba będzie rokrocznie składać w październiku. W roku 2016 rodzice nie muszą się jednak martwić, bo kolejny wniosek będą musieli wypełnić dopiero (licząc od dziś) za 15 miesięcy, a potem powtarzać tę czynność co rok.
Źródło: mpips.gov.pl
500 Plus. Boisz się utraty świadczenia? Wyjaśniamy, kiedy złożyć kolejny wniosek
Program Rodzina 500 Plus działa już prawie trzy miesiące. Nawet jeśli bierzecie w nim udział i już dostajecie pieniądze, musicie pamiętać, że wniosek, który w ich sprawie wypełniliście, nie będzie obowiązywał wiecznie. W końcu trzeba będzie go złożyć ponownie. Wyjaśniamy, kiedy musicie to zrobić, aby nie stracić pieniędzy.