500 plus dla obcokrajowców. Zobacz, kto pobiera najwięcej

2020-02-27 12:34 mos
dzieci
Autor: eunsookim7/pixabay.com

Program "Rodzina 500 plus" powstał by wspierać polskie rodziny. Pieniądze trafiają też do rodzin przyjeżdżających zza granicy. Wiadomo, że najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców, którzy korzystają z 500 plus, są obywatele Ukrainy i Białorusi. Co ciekawe, świadczenia pobierają też obywatele Korei Północnej czy Watykanu.

Jeszcze do niedawna trudno było policzyć, ile przyjeżdżających zza granicy rodzin kwalifikuje się do programu "Rodzina 500 plus", ponieważ nie było wiadomo, ile tak naprawdę dzieci posiada przyjezdna rodzina. Odkąd zniesiono kryteria dochodowe i na każde dziecko dostaje się 500 złotych, to każda rodzina zamieszkująca na terytorium Polski może złożyć wniosek na świadczenie rodzinne, nawet na pierwsze i jedyne dziecko. Z danych Ministerstwa Rodziny na koniec 2019 r. wynika, że ponad 25 tys. dzieci obcokrajowców było uprawnionych do pobierania świadczenia, co kosztuje budżet około 154,5 mln zł. W 2018 było to 16,2 tys maluchów z innym obywatelstwem niż polskie.

ZOBACZ TEŻ: Mały ZUS Plus. Ważny termin dla przedsiębiorców

Obcokrajowiec który wraz z dzieckiem ma zezwolenie na zamieszkanie i prace dłuższe niż 9 miesięcy ma prawo do świadczenia 500 plus. Z tego świadczenia korzystać mogą przede wszystkim cudzoziemcy z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Najliczniejszą grupą obcokrajowców pobierających polskie świadczenie są dzieci z Ukrainy (16 658) i Białorusi (1689). Na trzecim miejscu plasują się maluchy z obywatelstwem rosyjskim (1145). Według danych z resortu kolejnymi obywatelami pobierającymi pieniądze z programu są Wietnamczycy (894) i Bułgarzy (705). Ciekawostką jest fakt, że 500 plus przysługuje także dwóm maluchom z Korei Północnej i po jednym z Bahrajnu i z Watykanu. Dane Ministerstwa Rodziny przypomniał na Twitterze Rafał Mundry.

Najnowsze