500 plus finansowane przez firmy. Szokujące wyniki sondażu dotyczącego podatków

2020-02-17 13:56
500 plus. Zobacz, ile miliardów złotych do tej pory trafiło do rodzin na Podlasiu
Autor: Pixabay 500 plus. Zobacz, ile miliardów złotych do tej pory trafiło do rodzin na Podlasiu

Czy Polacy wiedzą na co idą ich pieniądze? Czy wszyscy składamy się dokładnie na to, z czego korzystamy? Czy wiemy, w jaki sposób rząd pozyskuje pieniądze na program 500 plus?

W styczniu bieżącego roku firma Kantar Polska, na zlecenie platformy Nacoidamojepieniadze.pl, zbadała stan wiedzy obywateli na temat podatku dochodowego oraz przychodów i wydatków gminy. Badanie odbyło się na reprezentatywnej próbie 400 osób, które ukończyły 18 lat i płacą podatek PIT. Polacy doskonale orientują się, że PIT zasila przede wszystkim budżet państwa i do budżetu gminy nie trafi cała kwota naszego podatku, a zaledwie mniej niż jej połowa (40 proc. wskazań). Zdajemy sobie ponadto sprawę, iż wpływy z PIT nie są jedynym źródłem finansowania gmin. Więcej osób postawiło w tym przedmiocie na podatki lokalne (77 proc.), dotacje i subwencje z budżetu państwa (71 proc.), oraz dofinansowania z Unii Europejskiej (64 proc.). O ile respondenci słusznie zauważają, że pieniądze z budżetu gminy wydatkowane są zwłaszcza na oświatę i wychowanie (43 proc.), komunikację i transport (42 proc.). Aż 82 proc. badanych ma rację, twierdząc, że pieniądze z podatku PIT mogą zostać przeznaczone na rozwój gminy. Według co dwudziestego pełnoletniego mieszkańca naszego kraju zarobione przez niego pieniądze w ogóle nie trafiają do miasta, w którym żyje.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: 500 plus tylko na rok! Później 200 plus. Rząd nie widzi problemu

Gdzie więc ich szukać? Dwie piąte Polaków błędnie sądzi, że podatek PIT jest źródłem finansowania programu „Rodzina 500 plus”. 51 proc. respondentów, zgodnie z prawdą, uważa, że najszerzej komentowany program rządu finansowany jest z dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa. Ale już co czwarty z ankietowanych myli się, myśląc, że dodatkowe pieniądze na wychowanie dzieci to wynik podatków uiszczanych przez firmy. A co piąty – wskazując na podatki lokalne. Całkiem spora część z nas wciąż żyje w błędnym przekonaniu, iż nasze zarobki są bezpośrednim źródłem finansowania programu 500 plus. Sądzi tak dwie piąte badanych. Podczas gdy to nie PIT, lecz dotacje celowe z budżetu państwa zapewniają praktyczne funkcjonowanie sztandarowego programu rządu. Pieniądze, które nie pochodzą z podatku dochodowego, lecz związane są między innymi z poprawą ściągalności podatku VAT i nałożeniem dodatkowych podatków, takich jak podatek bankowy.

ZOBACZ TEŻ: Polacy zapłacą nowy podatek! PiS przegłosował daninę od cukru i tzw. "małpek"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze