Elżbieta Rafalska

i

Autor: Sławomir Kamiński Elżbieta Rafalska

500 plus w 2017. Zobacz zmiany w programie

2017-01-04 16:28

Na jakich zasadach będzie funkcjonował program Rodzina 500 plus w 2017 r.? Czy ulegnie zmianie wysokość świadczenia, kryterium dochodowe lub inne kwestie dotyczące przyznawania świadczeń? Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w zeszłym tygodniu, że nie planuje żadnych rewolucji.

Minister Rafalska podkreśliła na spotkaniu z dziennikarzami, że resort jest obecnie na etapie oceny programu Rodzina 500 plus oraz nie planuje zmian dotyczących kryterium, definicji czy wysokości świadczenia. Można więc przypuszczać, że do czasu podsumowania pierwszego roku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus, które ma zostać przygotowane do kwietnia 2017 r., nic się w nim nie zmieni.

Sprawdź także: Na 500 Plus brakuje pół miliarda złotych

Beneficjentami Rodziny 500 plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko.
Rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę. W tym celu muszą jednak udokumentować swoją sytuację finansową. O świadczenie na jedynaka mogą ubiegać się także rodzice i opiekunowie dziecka niepełnosprawnego. W ich przypadku kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie wynosi 1 200 zł netto.

Czytaj też: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Do obliczenia dochodu, który przypada na osobę w rodzinie, brani są pod uwagę rodzice lub opiekunowie oraz dzieci do 25 roku życia, które są na ich utrzymaniu. Jeśli w rodzinie jest starsze dziecko, które posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, również wliczane jest do tej kalkulacji.

Zobacz również: 500 zł na dziecko. Pytania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu Rodzina 500 plus, mogą złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez Internet w każdym momencie.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że do końca listopada 2016 r. świadczeniem 500 plus objęto 3,8 mln dzieci, czyli 55 proc. Polaków w wieku do 18 roku życia. Rodziny otrzymały w ten sposób łączni ponad 15,1 mld zł.

Źródło: MRPiPS

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze