Według danych GUS, program Rodzina 500+ może dotyczyć ok. 150 tysięcy dzieci w Warszawie. Od 1 kwietnia można składać wnioski o przyznanie im świadczenia rodzinnego. – Chcemy ułatwić mieszkańcom ten proces, dlatego też w Warszawie rodzice, opiekunowie mogą złożyć wniosek nie tylko w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w Urzędach Dzielnic, ale również w 650 placówkach oświatowych: gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Łącznie będzie ok. 680 punktów przyjmowania wniosków – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
Zobacz też: Mamy wniosek o 500 na dziecko. Pobierz go i złóż od 1 kwietnia
Rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski przede wszystkim w wydziałach obsługi mieszkańców w urzędach dzielnic i w 650 placówkach oświatowych - gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Łącznie będzie to ponad 680 miejsc przyjmowania wniosków. Informacje o programie będą na stronach internetowych miasta.
- Mamy nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy, bo taki jest czas na wypełnienie tych wniosków, wszyscy zdążą je złożyć - wyjaśniła prezydent Warszawy. Wyraziła nadzieję, że sprawne będą wszystkie programy informatyczne potrzebne do obsługi programu.
Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński wyjaśnił, że zaangażowanie placówek oświatowych do zbierania wniosków sprawi, że rodzice będą mogli to zrobić jak najbliżej domu.
- Wtedy, kiedy sytuacje nie są skomplikowane, jest już nieco starsze dziecko, to można je po prostu poprosić by zaniosło do szkoły wniosek. Tam będzie on sprawdzany bardzo pobieżnie. Więc prosimy, by jeśli ktoś ma sytuację skomplikowaną, chciałby się coś dowiedzieć - chodzi tu głównie o dzieci, do których stosować się będzie kryterium dochodowe - by skorzystać z możliwości konsultacji, począwszy od naszego telefonu, poprzez strony internetowe, poradniki. Przypominam, że poradnictwo prowadzić również ministerstwo rodziny. I tam należy zadawać te najtrudniejsze pytania, bo oni są przygotowani na udzielanie odpowiedzi - wyjaśnił.
Sprawdź koniecznie: 500 zł na dziecko. Czy dostaną je uchodźcy oraz imigranci? [WYJAŚNIAMY]
Paszyński powiedział, że rejonizacja przy składaniu wniosków będzie obowiązywać w tym sensie, że referaty świadczeń rodzinnych w dzielnicach będą się zajmować swoimi mieszkańcami. "Ale jeśli się złoży w niosek w szkole czy przedszkolu, do którego chodzi dziecko a dotyczy ono innej dzielnicy, to ten wniosek my przekażemy dalej. To kolejne ułatwienie - poinformował.
Źródło: PAP/UM Warszawa