Biedni będą rodzić najwięcej

i

Autor: Shutterstock Biedni będą rodzić najwięcej

500+: ile w ramach programu dostaną najbiedniejsi

2016-04-25 17:27

Co druga skrajnie biedna rodzina w Polsce otrzyma 500 zł na minimum jedno dziecko. W naszym kraju żyje 746,7 tys. takich rodzin. Resort finansów ujawnia prawdę na temat 500+

Rzeczpospolita przytoczyła interesujące dane Ministerstwa Finansów. Resort podzielił beneficjentów programu „500+" na dziesięć równych części pod względem liczebności. MF szacuje, że 6,5 mld zł w ramach programu „Rodzina 500+" zasili budżety 10 proc. beneficjentów, którzy reprezentują najbiedniejszych Polaków. Dla porównania, 300 mln zł dostanie 10 proc. z grona najbogatszych mających prawo do pobierania świadczenia.

O ile w grupie najuboższych odsetek uprawnionych do 500 zł na dziecko jest bardzo wysoki – średnio co druga rodzina może liczyć na dofinansowanie, o tyle wśród najbogatszych z takiej możliwości ma szansę skorzystać zaledwie 56,8 tys. rodzin. Stanowią one 4,2 proc. wszystkich beneficjentów.

Ministerstwo Finansów policzyło, że dzięki rządowemu programowi w 10 proc. najuboższych rodzin średni dochód na jedną osobę wzrośnie aż o 40 procent. Wśród najbogatszych 10 proc. wzrost domowego budżetu wyniesie zaledwie 2 procent.

8,65 tys. zł otrzyma średnio najuboższa polska rodzina w ramach „Rodziny 500 plus" w 2016 roku, która zalicza się do 10 proc. wszystkich beneficjentów rządowego programu.

Kolejne 10 proc. rodziców, druga pod względem ubóstwa grupa w Polsce pobierająca 500+, otrzyma 4,7 mld złotych. Oznacza to, że do końca br. rodzina z tego przedziału pobierze średnio 7,35 tys. złotych. Dla porównania, 10 proc. najbogatszych w ciągu 9 miesięcy dostanie średnio zaledwie 5,3 tys. zł rocznie.

Do trzeciej pod względem zamożności części beneficjentów, którzy stanowią 10 proc. wszystkich uprawnionych do świadczenia wychowawczego, powędruje już tylko 1,9 mld złotych.

Przeczytaj również: Zaskakujący efekt 500+? Rodzice chcą odzyskać swoje dzieci

Chociaż program „Rodzina 500+" ma wspierać rozrodczość wszystkich obywateli, to z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na rządowym projekcie zyskają przede wszystkim najbiedniejsi. Wynika to stąd, że mają oni przeciętnie więcej dzieci, a co za tym idzie – dochód na jednego mieszkańca w tego typu rodzinach jest niższy.

Może zainteresować cię także: Nowy rekord 500+. Aż 6000 zł otrzymają rodzice dwanaściorga nieletnich dzieci z Małopolski

Dodatkowo statystyki nakręca fakt, że osoby żyjące na granicy ubóstwa, gdzie dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł na osobę, mają większe uprawnienia. W takich przypadkach można dostać 500 zł na pierwsze dziecko.

Według resortu finansów ok. 38 proc. dostępnych na ten rok środków na świadczenia wychowawcze powędruje do grupy 10 proc. najuboższych beneficjentów. Budżety domowe najbiedniejszych rodzin, do których należy co piąty beneficjent „Rodziny 500plus", zasili łącznie ok. 11,2 mld złotych.

Źródło: Rzeczpospolita, Ekonomia&Rynek

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze