Bezrobocie

i

Autor: Shutterstock

5,7 mln Polaków w wieku 20–64 lat jest biernych zawodowo! A praca czeka

2017-10-16 18:42

Co czwarty Polak między 20. a 64. rokiem życia jest bierny zawodowo. Zgodnie z danymi Eurostatu, wśród osób bez wykształcenia wyższego bezrobocie spada w szybkim tempie, a zatrudnienie rośnie. Jednak polskie społeczeństwo starzeje się, a firmy już teraz mają duży problem ze znalezieniem pracowników, którzy spełnialiby kryteria wymagane na poszczególnych stanowiskach.

Z danych Eurostatu wynika, że w sierpniu br. bezrobocie w Polsce wyniosło 4,8 proc. wśród mężczyzn oraz 4,6 proc. wśród kobiet. Tak niskie bezrobocie sprawia, że kurczy się liczba potencjalnych kandydatów do pracy w sektorze przedsiębiorstw.

Zgodnie z metodologią europejskiego urzędu statystycznego, pod koniec II kwartału stopa bezrobocia wśród osób w wieku od 20 do 64 lat wyniosła 4,9 procent. Pracy szukało 830 tys. osób. Dane Eurostatu nie uwzględniają jednak osób biernych zawodowo, a więc takich, które nie mają i nie szukają pracy. W tej grupie znajduje się aż 5,7 mln Polaków w wieku 20–64 lat. Oznacza to, że 25,3 proc. obywateli od 20. do 64. roku życia pozostaje biernych zawodowo. Dla porównania, w Niemczech w tym przedziale wiekowym żyje tylko 17,9 proc. osób biernych zawodowo, a całej Unii Europejskiej – 22 procent.

W uwzględnionym przez Eurostat przedziale 2,6 proc. Polaków z wyższym wykształceniem w wieku 20–64 lat było bezrobotnych. W tej grupie pracy nie miało 148 tys. osób. Wśród absolwentów liczba bezrobotnych okazała się wyższa. Wyniosła ona 155 tys. wśród mężczyzn (6 proc.) oraz 552 tys. wśród kobiet (15 procent).

Wskaźnik bezrobocia w Polce nadal pozostaje niższy od przeciętnego bezrobocia w UE oraz w strefie euro. Jednak schodki zaczynają się, gdy weźmiemy pod uwagę wskaźnik zatrudnienia. W Polsce wynosi on 86,8 procent. Nie przekracza on 90 proc. nawet w takich krajach, jak Niemcy, Szwecja czy Holandia.

W ciągu ostatnich trzech lat stopa bezrobocia w Polsce wśród osób z wykształceniem policealnym, zasadniczym zawodowym lub ogólnokształcącym w Polsce zmniejszyła się o blisko połowę, z 10,2 proc. do 5,7 proc. – wskazują dane europejskiego urzędu statystycznego. Odsetek zatrudnienia wzrósł o 4,5 pkt proc., do 68 proc. (9,8 mln osób). Nadal jednak ok. 4 mln Polaków, którzy ukończyli licea, szkoły ogólnokształcące lub zasadnicze, to osoby bierne zawodowo. W tej sytuacji znajduje się 2,5 mln kobiet oraz 1,5 mln mężczyzn. O ile 27,9 proc. osób z wykształceniem policealnym, zasadniczym zawodowym i ogólnokształcącym stanowią te bierne zawodowo, o tyle średnia dla Unii Europejskiej wynosi 22 procent.

Mimo optymistycznych wskaźników dotyczących bezrobocia firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników, którzy spełnialiby odpowiednie kryteria. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, ze w II kw. br. nie udało się obsadzić ponad 122 tys. miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw. Co trzecia z przebadanych spółek miała problem z zapełnieniem wakatu. Blisko połowa firm borykała się z trudnościami w znalezieniu osób o odpowiednich kwalifikacjach. Jak alarmuje Instytut Badań Strukturalnych, kłopoty będą się nasilać, ponieważ polskie społeczeństwo się starzeje.

Zobacz też: Nowy rekord. Stopa bezrobocia na poziomie 6,9 procent

Przeczytaj także: Polska w czołówce krajów o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej

Polecamy: Bezrobocie jest coraz niższe. Zobacz, w których branżach najłatwiej znaleźć pracę

Źródło: gospodarka.dziennik.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze