Polska w czołówce krajów o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej

2017-10-02 18:34
Pracę tymczasową od etatu różni niewiele
Autor: materiały prasowe

Polska znalazła się w gronie krajów o najniższym bezrobociu w UE. W sierpniu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,7 proc. – wynika z danych Eurostatu, co zagwarantowało nam siódme miejsce pod względem najkorzystniejszych danych dotyczących wskaźnika.

Po dostosowaniu sezonowym w sierpniu przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE, które uwzględniają dane Eurostatu wyniosła 7,6 procent. Miesiąc wcześniej uplasowała się na poziomie 7,7 procent.

Średnia stopa bezrobocia w strefie euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, była wyższa, sięgnęła 9,1 proc. – dokładnie tyle, co miesiąc temu. Eksperci spodziewali się, że spadnie do 9,0 procent.

W Polsce stopa bezrobocia po wyrównaniu sezonowym spadła o 0,1 proc., do 4,7 procent. Według metodologii Eurostatu w sierpniu w Polsce było 812 tys. bezrobotnych.

Liderem pod względem stopy bezrobocia zostały Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,9 proc., a za nimi Niemcy ze wskaźnikiem na poziomie 3,6 proc. i Malta (4,2 procent). Na przeciwnym biegunie uplasowały się: Grecja (21,2 proc.), Hiszpania (17,1 proc.) i Włochy ze stopą bezrobocia, która osiągnęła pułap 11,2 procent.

Europejski urząd statystyczny uwzględnia w swoich obliczeniach zharmonizowaną stopę bezrobocia. Eurostat oblicza, jaki procent wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju stanowią osoby w wieku 15-74 lat, które pozostają bez pracy, mimo że są do niej zdolne i mogą podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i aktywnie poszukiwały pracy w ciągu minionych tygodni.

Inną metodologię stosuje polski Główny Urząd Statystyczny. W tym przypadku stopa bezrobocia stanowi odsetek osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy, wobec wszystkich osób aktywnych zawodowo.

Zobacz też: Stopa bezrobocia w Polsce spada. W marcu wyniosła 8,1 procent

Przeczytaj także: Bezrobocie jest coraz niższe. Zobacz, w których branżach najłatwiej znaleźć pracę

Polecamy: Nowy rekord. Stopa bezrobocia spadła do 8,5 proc.

Oprac. na podst. polskieradio.pl, pulshr.pl, twitter.com

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze